Tesla satışlar düşünce faturayı garibanlara kesiti

Elon Musk liderliğindeki Tesla, elektrikli araç devi olarak ilk kez yavaşlayan satışlar ve artan rekabetle karşı karşıya. Hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek sonuçlarının ardından Tesla, küresel işgücünün %10’unu etkileyecek bir işten çıkarma sürecine başladı. Toplamda 14,000’den fazla çalışan işsiz kalacak.

Tesla bir süredir sorunlarla mücadele ediyor ve bir dizi fiyat indirimine rağmen bir zamanlar yaşadığı patlayıcı büyümeyi sürdürmekte zorlanıyor. Ayrıca, Çin ve diğer yerlerdeki rakipler, daha rekabetçi elektrikli araçlar üreterek Tesla’nın piyasa payını eritiyor. Musk, işten çıkarmaları duyurduğu iç yazışmada, “Şirketi bir sonraki büyüme aşamamıza hazırlarken, maliyet azaltmaları ve artan verimlilik için şirketin her yönüne bakmamız şart,” dedi.

Şirketin stratejisi, kârlılığı artırmayı hedefleyerek net bir şekilde değişiyor. Tesla’nın son çeyrek raporunda, brüt kâr marjı son dört yılın en düşük seviyesi olan %17,6’ya düştü. Tesla bunu inkar etse de, çok konuşulan uygun fiyatlı bir EV modelinden vazgeçilebileceğine dair raporlar var. Eğer doğruysa, bu durum uzun vadeli büyümeyi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tesla satışlar düşünce faturayı garibanlara kesiti

Yapılan işten çıkmalar, geniş kapsamlı bir maliyet kesme stratejisinin parçası. Tesla yöneticileri, çalışan performansını denetlemeleri ve operasyonları streamline etmeleri yönünde talimatlandırıldı. Geçen yıl birçok teknoloji şirketi de ekonomik belirsizlikler artarken personel azaltmak zorunda kaldı.

İşten çıkarılanlar arasında Tesla‘nın üst düzey yöneticileri de var. Güç Aktarımı ve Enerji Kıdemli Başkan Yardımcısı Drew Baglino ve sosyal medyadaki çarpıcı varlığıyla tanınan Rohan Patel de bu turda işlerini kaybedenler arasında. Ayrılıklarının nedenleri net olmasa da, Tesla‘nın şu anki ciddi durumunu daha da vurguluyor.

Pazar tepkisi, önümüzdeki haftalarda kritik bir gösterge olacak. Yatırımcılar, şirketin mali sağlığına daha net bir bakış sunacak olan 23 Nisan’da açıklanacak olan Tesla’nın ilk çeyrek kazanç raporunu dikkatle izleyecek. Analistler, ılımlı bir kâr öngörüyor, ancak Tesla’nın satışları ve hisse fiyatı yörüngesi belirsizliğini koruyor. Şimdilik, Tesla‘nın büyümesine dönmesi, yeni bir model çıkarmadıkça veya çok popüler Model Y’yi önemli ölçüde yenilemedikçe olası görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx