Tarih yapma, tarih ver!

18 Temmuz’da seçimli olağanüstü kongre kararı alan TFF yönetimi, bir çok kulüpten gelen “erkene alma” isteğine karşı soğuk ve uzak davranıyor. Başkan Mehmet Büyükekşi ve yönetimi 14 Haziran Cuma günü başlayıp 14 Temmuz Pazar günü final maçıyla sona erecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Milli Takım’ın onurunu ve sorumluluğunu sürdürmeyi tercih ediyor. Sportif anlamda saygı gösterilmesi gereken bir duruş… Bazı kulüpler, bu anlamda TFF’yi destekliyor. Ancak “acelesi olanlar” da var. Onlar da yeterli imzayı toplayıp kongrenin Mayıs ayında ya da Haziran’ın ilk haftasında gerçekleşmesini talep ediyorlar. Bu satırlar yazılırken erkenciler henüz 130 imzaya ulaşmadı.

Ama o gün, ama bugün… Eninde sonunda kongre var, seçim yapılacak.Kısa yoldan bir durum değerlendirmesi yapalım.. Kendisiyle konuşmadım ama, olağanüstü kongrenin anahtar adamı  bence  Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ olacak. Mehmet Büyükekşi’nin adını ilk kez söylediğinde çok yadırgamıştım. Fala bakmadı ama, dediği oldu. Bugün de kulüp başkanlarıyla aralarında tartıştıkları adamlar/adaylar olduğunu sanırım.

Şimdilik üç aday görünüyor: Mahmut Özgener, Cemil Kazancı ve Servet Yardımcı… Özgener’in 2011’de aday olmadan TFF başkanlığını onurlu bir veda konuşmasıyla bıraktığını biliyoruz. Hele “3 Temmuz süreci” diye bildiğimiz o kumpas döneminin geleceğine ışık tutan değerlendirmeler yapması çok önemliydi. Merak edenler, internetten bakıp anımsayabilir. Cemil Kazancı onlarca futbolcunun “ensesinde” olan çok önemli bir figür. Oyunculara dikkatli bakın. Çoğunun ensesinde onun markası yer alıyor. Bu anlamda futbola destek veren bir değer olduğunu kabul etmek gerekir. Servet Yardımcı’ya gelince… UEFA İcra Kurulu üyesi olarak kulüplerimizin Avrupa yolculuklarına, uluslararası ilişkilere ne kadar katkıda bulundu? TFF yönetimiyle yeterli uyum ve işbirliğini gösterdi mi? Bunları bilmiyoruz. Kendisini çok kenara ve uzağa çekti.

Spor Bakanlığı’nın da TFF başkanlığına aday gösterebileceği bir kişi çıkabilir. Böyle bir durumda eskisi gibi tek adaylı kongreye hazır olmalıyız.Özetlersek, TFF Almanya’da Milli Takım’la birlikte tarih yazmakta ısrar ederken, bazı kulüpler de imza toplayıp kongre tarihini öne çekmeyi istiyor. 

OBEZİSTAN

Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, 28 Nisan’da koşulacak İstanbul Yarı Maratonu için açıklamalar yaparken, kaygı yaratan gerçekleri anlattı: “-İstanbullulara spor yapıp yapamadıklarını sorduk. Büyük çoğunluk “vaktim yok” dedi. Başka bir araştırma da tv izlemeye günde ortalama 3 saat 45 dakika ayırdığımızı gösteriyor. Evet, Avrupa’nın en genç nüfuslu üyesiyiz ama bu gençliğe daha çok spor yaptırmalıyız. Aksi halde Avrupa obezite grafiklerinde birinci sırada kalmaya devam edeceğiz.” Evet, en şişman ülke olarak “Obezistan”a dönüşme tehlikesi var.

Yarı maratona bakarsak, her yıl katlanarak artan koşucu sayısı var… Ödüller de iyi. Birinciye 15 bin Euro, ikinciye 10 bin, üçüncüye 8 bin! Hiç de fena sayılmaz.

BARIŞ ALPER YILMAZ

Sezonun en gelişen oyuncusu. Joker gibi. Nereye koysan orada harikalar yaratıyor. İyi niyetli, gayretli, sağlam ve etkili bir oyuncu. Bu hafta 2 golle gösteri yaptı. Devam Alper, seni seviyoruz! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx