Mehmet Şimşek: Borsa bir oyun alanı değildir

AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul’un 150. yıl Gong Töreni’nde konuşarak önemli hedefin sermaye piyasalarını derinleştirmek olduğunu belirtti.x

Bakanı Şimşek, ile benzer ülke borsaları arasında mesafe olduğunu belirttiği konuşmasında, “Borsa bir oyun alanı değildir.” dedi.

Şimşek, Borsa İstanbul’un 150. kuruluş yılı için düzenlenen törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Orta Vadeli Program ile sermaye piyasalarını derinleştireceğiz. Ekonomide öngörülebilirlik artacak. Son aylarda hemen hemen her alanda programa bir güven var, TL varlıklara ciddi bir talep var. Aylık enflasyonda düşüş sürüyor. Önemli hedeflerden birisi de sermaye piyasalarını çeşitlendirmek.

“Açıkladığımız programa güven ve TL varlıklara güven var”

Orta vadeli programın hedeflerini gerçekleştirerek firmalarımızın dezenflasyon sonrasında uzun vadeli sermaye benzeri kaynaklara çok daha güçlü erişimini inşallah sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde orta vadeli programın uygulanması ile birlikte ben inanayorum ki ekonomimizde öngörülebilirlik çok daha fazla artacak. Sürdürülebilirlik temelleri daha sağlıklı olacak. Açıkladığımız programa güven var. TL varlıklara güven var. Orta vadeli programın bir hedefi sermaye piyasasının enstrumanlarını derinleştirmektedir. Finansal okuryazarlık noktasında desteğe ihtiyaç var. SPK’nın bu konuda bir çalışması var.

BIST 500 endeksi

Bugünkü törende ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Borsa İstanbul’da BIST 500 endeksinin açılışı yapılacak. BIST 100 endeksinin yanı sıra şirketlerin sayısı 500’e çıktığı için BIST 500 endeksi de böylelikle faaliyete girdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx