İsrail’in kabusu oldu: Kod adı “Misafir”

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıkladı.

Dünya ‘İsrail nasıl hazırlıksız yakalandı’ sorusuna yanıt ararken Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları sonrasında gözler ‘Misafir’ lakaplı isme çevrildi.

Saldırının arkasındaki isim olarak nitelendirilen Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın liderini mercek alına alan İngiliz Financial Times dikkat çeken bir habere imza attı. 

HER GECE BAŞKA BİR EVDE KALIYOR

‘Misafir: İsrail’e düzenlenen ölümcül saldırının arkasındaki mimar’ başlıklı haberde Deif’in İsrail istihbaratına yakalanmamak için her gece başka bir Filistinlinin evinde kaldığı belirtildi.

ASKERİ KANADIN KOMUTANI DEİF

Haberde “Muhammed Deif, Cumartesi günkü saldırıyı gerçekleştiren militan grup Hamas’ın askeri kanadının komutanı. İsrail tarafından onlarca yıldır aranan ve 20 yıl önce bir kolunu ve bacağını kaybettikten sonra tekerlekli sandalyeye mahkum edildiği söylenen bir hava saldırısında neredeyse öldürülen Deif’in, hem askerleri hem de sivilleri öldürürken İsrail ordusunu alt etme yeteneği ona Filistinli militanların saygısını kazandırdı.” denildi.

HAKKINDA ÇOK AZ ŞEY BİLİNİYOR

“Hakkında o kadar az şey biliniyor ki adı bile bir sır. Onu 1980’li yıllarda tanıyanlar o zaman bile Deif ismiyle anıldığını söylerken, bazıları da onu doğum ismiyle tanıdıklarını söylüyor. Kamuya açık alanda onun yalnızca bir tane pürüzlü fotoğrafı var.”

ÖLÜM LİSTESİNDE İLK SIRADA

İsrail’in ölüm listesinde ilk sırada yer alan Deif ise öldürülemedi. Amerikan New York Times gazetesine konuşan İsrail Ordu Sözcüsü Hidai Zilberman, “Operasyon boyunca Muhammed Deif’i öldürmeye çalıştık” dedi.

BBC’ye konuşan İsrail ordusundan bir yetkili de, çatışmalar sırasında iki kez Deif’i öldürmeye çalıştıklarını söyledi. Deif, 20 yıldır bilinen yedinci suikast girişiminden de kurtulmayı başardı. İsrail ordusu, yıllardır süren bu fare-kedi oyununda hedefe ulaşamadığı için öfkeli.

İşte İsraile kâbusu yaşatan isim… Ölüm listesinde ilk sırada… Lakabı misafir
BBC’ye konuşan Orta Doğu Güvenlik Uzmanı Matthew Levitt, ‘İsrail ordusunda Hamas’ın askeri kanadı için eşsiz öneme sahip gördükleri insanların bir listesi var. Ve bu listenin tepesinde Muhammed Deif yer alıyordur’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx