İrfan Önürmen ile Tüllerden Resimler

İstanbul Modern’in yeni müze binasında, Damat Tween sponsorluğunda gerçekleştirilen Eco Art Lab eğitim programı kapsamında, sanatçılarla ileri dönüşüm atölyeleri düzenleniyor. Atölyenin ilk konuğu 30 Eylül’de İrfan Önürmen olacak

Doğa ve çevreyle kurulan bağı sanat yoluyla güçlendirmeye aracılık eden Eco Art Lab öğrenme alanı, İstanbul Modern’in yeni müze binasında 12 yaş ve üzeri genç ve yetişkinleri ücretsiz etkinliklerde buluşturuyor. Eco Art Lab, sanatçılarla işbirliğinde sürdürülebilir gelecek, herkes için yaşamın devamlılığı, çevresel değişim gibi konuları işleyen ileri dönüşüm atölyeleri düzenliyor.  

Sanatçı İrfan Önürmen’in yönetiminde 30 Eylül’de düzenlenecek ilk atölyede katılımcılar, eski tülleri çeşitli formlarda kesip bir araya getirerek sanatsal üretimlere dönüştürüyor. Katılımcılar, sanatçının İstanbul Modern koleksiyonunda yer alan ve kent kültüründe bireyin yaşam tarzı ve çevresiyle olan ilişkilerine işaret eden “Odada” adlı çalışmasından ilhamla, sanatçının yaratım sürecinin izinden ilerliyor. Atölye kapsamında katılımcılar, eski tül ve kumaşlarla derinlik katmanları içeren düzenlemeler hazırlıyor ve üç boyutlu yanılsamalar oluşturan sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Ekolojik denge için farkındalık

Eco Art Lab projesinin sponsorluğunu üstlenen Damat Tween markasının bağlı olduğu Orka Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Büşra Orakçıoğlu, “Eco Art Lab, Damat Tween’in sürdürülebilirlik dokunuşunun sanattaki en yeni yansımalarından biri. Böylece bireysel özgüven ve yaratıcılık ekseninde ekolojik dengeye yönelik farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Markamız, yaşamdan aldığı ilham ve sürdürülebilirlik temelleri üzerine inşa ettiği tasarım anlayışıyla dünya moda endüstrisinde yükselmeye ve standartları belirlemeye devam ediyor” dedi.              

Her ay bir sanatçı atölyesi

“Eco Art Lab”i doğayı ve çevremizi sanatla keşfetmemize aracı olan ilham verici bir öğrenme alanı olarak tanımlayan İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Direktörü Neslihan Varol, “Müze çatısı altında tasarladığımız bu özel alanda her gün katılımcılarımızla birlikte eski basılı malzemeleri el yapımı resim kağıtlarına dönüştürüyoruz. Sanatçılarla yıl boyunca ayda bir defa düzenleyeceğimiz ileri dönüşüm atölyelerinde ise kumaşlar başta olmak üzere kullanım süresi dolmuş birçok malzeme ile sanat çalışmaları üretmek istiyoruz. İrfan Önürmen “Eco Art Lab” atölyelerimizde ağırlayacağımız ilk sanatçı. Yaratıcı düşünme deneyimine odaklanan bu atölyede katılımcılar, sanatçıyla birlikte eski tüllerden bir sanat kompozisyonu oluşturacak” dedi.  

Eco Art Lab

Sanat ve tasarım disiplinlerini buluşturan Eco Art Lab; doğal formları, nesnelerin doğasını ve dönüşümünü konu alan “Kâğıdın Dönüşümü” adlı atölye çalışmalarından ve “Sanatçılarla İleri Dönüşüm Atölyeleri” başlıklı etkinliklerinden oluşuyor. Bu atölyelerde katılımcılar, farklı uygulama alanlarından sanatçı ve tasarımcılarla, kullanım süresi dolmuş nesnelerin sanat malzemesine ya da tasarım ürünlerine dönüşüm yöntemlerini ve olasılıklarını araştırıyor.

İrfan Önürmen ile Tüllerden Resimler

Tarih ve saat: 30 Eylül 2023, Cumartesi 13.00–16.00

Yer: Eco Art Lab

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx