İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın yakınları, uzay yolculuğunu heyecanla bekliyor

Milli Uzay Programı kapsamında “ilk insanlı uzay misyonu” hedefini gerçekleştirecek Gezeravcı, ekibiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nde son hazırlıklarını yapıyor.

Türkiye saatiyle 17 Ocak’ı 18’ine bağlayan gece saat 01.11’de yapılacak. Fırlatmaya sayılı günler kala, Gezeravcı’nın doğduğu Silifke’deki hemşehrileri de heyecanlı bekleyiş içerisinde.

Silifke Belediyesi, Gezeravcı’nın yolculuğunu canlı takip etmek isteyenler için Göksu Mahallesi’ndeki Anıt Meydanı’nda hazırlıklara başladı.

Türk bayraklarıyla donatılan meydanda, tarihi anın gösterileceği dev ekran kurulacak, katılımcılar için sandalyeler yerleştirilecek.

Astronotun akrabaları, komşuları ve hemşehrileri, fırlatmayı buradaki dev ekrandan takip edecek.

Yolculuk heyecanına ortak olmak isteyenler için harekete geçtiklerini belirten Belediye Başkanı Sadık Altunok, Alper Gezeravcı’ya ve onu yetiştiren ailesine, Türkiye’nin hayalini gerçekleştireceği için teşekkür etti.

“GELDİĞİNDE SORACAK ÇOK SORUMUZ VAR”

Gezeravcı’nın kuzeni ve doğduğu Sayağzı Mahallesi’nin muhtarı Mehmet Gezeravcı da fırlatma anını heyecanla beklediklerini dile getirdi.

Uzaya ilk gidecek Türk’ün kuzeni olmasından mutluluk duyduğunu vurgulayan Mehmet Gezeravcı, “İlkokulu beraber okuduk, çocukluğumuz birlikte geçti. Şimdi de böyle bir olaya imza atması Türkiye’miz ve bizler için çok büyük gurur kaynağı oldu.” dedi.

Astronotun ailesinin komşularından Sibel Sümbül de tarifsiz sevinç yaşadıklarını anlatarak, “Alper, Mahallemizin, ilçemizin, Türkiye’mizin gururu. İnşallah çocuklarımıza da güzel örnek olur. Yörük kültürünü inşallah orada güzelce temsil eder. Kendisine başarılar diliyoruz. Uzaydan geldiğinde soracak çok sorumuz var. İnşallah sağ salim gidip gelir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx