İkinci İntifada’nın simgesi olan baba yine aynı acıyı yaşadı

Filistin topraklarında İsrail’e karşı 2000 yılında patlak veren İkinci İntifada sırasında tüm dünyanın gözleri önünde öldürülen 11 yaşındaki Muhammed Durra’nın babası Cemal Durra, aynı acıyı yeniden yaşadığını ve Muhammed’in öldürüldüğü sahnenin 23 yıldır tekrarlandığını söyledi.

Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deyr Belah kentinde bulunan Mescid-i Aksa Şehitleri Camisi’nde bazı aile üyelerini son yolculuğuna uğurlayan Durra, cenaze töreninde konuştu.

İkinci İntifada sırasında oğlu Muhammed’i kolları arasında kaybeden Durra, İsrail’in şimdi de kardeşlerinin evlerini bombaladığını, iki erkek kardeşini, kardeşinin eşini, onların tek kızlarının yanı sıra çoğu çocuk onlarca komşusunu öldürdüğünü dile getirdi.

Durra, “Her gün çocuklar öldürülüyor. Muhammed’in öldürüldüğü sahne 23 yıldır tekrarlanıyor. Öldürülen her çocuk Muhammed Durra’dır. Muhammed’in kanı halen akıyor.” dedi.

İsrail’in Filistin direniş güçleriyle başa çıkamadığını söyleyen Durra, İsrail’in sivilleri Batı’nın silahlarıyla katlettiğini ifade etti.

İKİNCİ İNTİFADA

İkinci İntifada sırasında 4 bin 412 Filistinli hayatını kaybetti, 48 bin 322 Filistinli yaralandı. Aynı zamanda 1069 İsrailli öldü, 4 bin 500 İsrailli de yaralandı. İkinci İntifada süresince Batı Şeria ve Gazze Şeridi, İsrail askerlerinin istilalarına, binlerce evin yıkılmasına ve tarım alanlarının tahrip edilmesine sahne oldu.

Filistinlilerin işgale karşı isyanı anlamına gelen İkinci İntifada’nın en önemli olaylarından biri de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) üstlendiği İsrail Turizm Bakanı Rehavam Zeevi’ye yönelik suikasttı. İsrail de 2000 yılında başlayan İntifadayı sonlandırmak amacıyla Filistinli askeri ve siyasi yöneticilere yönelik çok sayıda suikast düzenledi.

İKİNCİ İNTİFADA’NIN SEMBOL İSMİ MUHAMMED DURRA
İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’e karşı 2000 yılında patlak veren İkinci İntifada’nın sembol isimlerinden 11 yaşındaki Muhammed Durra’nın babasının kucağındayken tüm dünyanın gözleri önünde İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmesinin üzerinden tam 23 yıl geçti.

Gazze Şeridi’nde 30 Eylül 2000’de öldürülen Muhammed aradan geçen yıllara rağmen hala 11 yaşında ve hatırası canlılığını koruyor.

Dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000’de İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmesi İkinci İntifada’nın fitilini ateşledi. 7 Filistinlinin ölmesine ve 250 Filistinli ile 13 İsrail askerinin yaralanmasına yol açan olayların ardından Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde şiddet olayları hızla yayıldı.

Çatışmaların üçüncü gününde, Gazze Şeridi’ndeki Selahaddin Caddesi’nde bir duvarın dibine sığınan Filistinli silahsız bir baba ile 11 yaşındaki oğlunun İsrail askerlerinin doğrudan ateşine maruz kalmaları ve küçük çocuğun babasının kucağında öldürüldüğü anların kameralara yansıması dünya ve bölge kamuoyunda infiale yol açtı.

İkinci İntifada’nın sembol ismi haline gelen Muhammed Durra’nın ölümünün ardından Filistin halkı sokaklara çıkarak gösteriler düzenledi. İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan olaylar, çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx