Araç sahiplerine yeni ek vergi şoku ‘2024’te ödemek zorundalar’

2023’ü geride bırakıp 2024’e geri sayım başlamışken milyonlarca araç sahiplerine yeni ek vergi şoku! Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahiplerinden yılda 1 kez 2 taksit şeklinde ödeniyordu ancak 6 Şubat depreminin ardından ek MTV ödemesi alınmıştı.

Ek MTV’den sonra araç sahiplerinden yeni bir vergi daha alınacak. Artan akaryakıt fiyatlarıyla birlikte 2024 yılında alınacak yeni vergi, araç sahiplerinin iyice belini bükecek.

Araç sahipleri, 2024 yılı itibariyle Karbon Vergisi (KAV) ödemek zorunda kalacak. Alınacak yeni vergi ile ilgili ayrıntılar da belli oldu. Orta Vadeli Program’da (OVP), Karbon Vergisi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

“Karbon vergisi niteliği taşıyan vergiler gözden geçirilecek ve tamamlayıcı karbon vergisi de dahil olmak üzere karbon fiyatlandırma araçlarının kalkınma ve yatırım ortamı üzerinde yol açacağı ekonomik ve sosyal etkiler belirlenecek. Enerji tüketiminde iklim değişikliği, verimliliğin artırılması, ve çevre kirliliğini en aza indirmek için yeni vergi uygulamaları yapılacaktır” açıklaması yer aldı.

Karbon ayak izine sahip ürünler için karbon emisyon rakamına göre vergi uygulayacak. Karbon vergisinden en çok etkilenecek sektörler şimdiden yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek çalışmalar yapmaya başladı.

Avrupa Birliği’nde uygulanacak yeni vergi, en fazla çimento, demir-çelik, seramik, cam ve plastik sanayi sektörünü etkileyeceği tahmin ediliyor. Karbon Vergisi, Türkiye’de üretilen ürünler ile birlikte ithal edilen ürünler için de alınacak.

KARBON VERGİSİ NEDİR?

Karbon Vergisi, sera gazı emisyonlarını en aza indirmek ve tüketim, üretim ya da ithalatta ortaya çıkan karbon dioksit emisyonlarının fazla olması sonucunda ekonomik olarak cezalandıran bir vergi olarak adlandırılır.

Çevreye verilen zararı azaltmak amacını taşıyan bu uygulama iklim değişikliği ile gündeme geldi. Yeni uygulamanın çevre dostu üretim ve tüketim alışkanlıklarını da düzenlemesi bekleniyor.

KARBON VERGİSİ NEYE GÖRE HESAPLANIR?

Doğal gaz, petrol, kömür, linyit ve tüm ürünlerin üretimi ile satışı sırasında meydana gelen sera gazı emisyonlarının oranına göre belirlenen Karbon Vergisi, ürünün karbon ayak izi ile orantılı olarak hesaplanır.

KARBON VERGİSİ ALAN ÜLKELER

1991 yılında ilk olarak bu vergiyi hayata geçiren ülke Finlandiya’dır. Daha sonra Avrupa Ülkeleri kendi arasında da bu vergi türünü onaylamıştır. Avrupa Birliği ülkeleri, Japonya, Birleşik Krallık, İsviçre, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda gibi ülkeler karbon vergisi alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir