AB ve 13 ülkeden İsrail’e çağrı: Yerleşimci şiddetine karşı somut adım atılsın

Avrupa Birliği (AB) ile aralarında İngiltere, Fransa ve İspanya’nın bulunduğu 13 ülke, İsrail’i işgal altında bulunan Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşimci şiddetine karşı somut ve acil adımlar atmaya çağırdı. Ülkeler, Filistinlilere yönelik saldırıları kınadı.

AA’nın aktardığına göre, Batı Şeria’daki yerleşimcilerin gerçekleştirdiği şiddet olaylarına ilişkin AB, Avusturalya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç, İngiltere, İspanya, İsveç ve İsviçre ortak açıklama yaptı. Açıklamaya imza atan AB ve 13 ülke, İsrail’i işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği şiddet olayları karşısında acil ve somut adımlar atmaya çağırdı.

‘İSRAİL’E SORUMLULUKLARINI HATIRLATIYORUZ’

İmzacılar, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilere karşı düzenlediği saldırıların endişe verici seviyede olduğunu belirtirken ekim başından bu yana yerleşimcilerin 343 şiddet olayında 8 Filistinliyi öldürdüğünü, 83 Filistinliyi yaraladığını, 1026 Filistinliyi ise evlerini terk etmek zorunda bıraktığını kaydetti.

Açıklamada, “Aşırılık yanlısı yerleşimcilerin Filistinlileri terörize eden şiddet eylemlerini güçlü şekilde kınıyoruz. İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşimlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğu yönündeki tutumumuzu yineliyor ve İsrail’e uluslararası özellikle Cenevre Konvansiyonu’nun 49. maddesi başta olmak üzere uluslararası hukuka ilişkin sorumluluklarını hatırlatıyoruz” denildi. İmzacılar, yasa dışı yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik artan saldırılarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

‘SÖZLER ÖNEMLİDİR ANCAK ŞİMDİ EYLEME DÖNÜŞMELİ’

İşgalci güç olan İsrail’in Batı Şeria’daki Filistinli sivilleri korumak zorunda olduğunu hatırlatan imzacı ülkeler, “Şiddet olaylarının sorumluları adalet karşısına çıkarılmalı. İsrail’in Filistinlileri korumada ve aşırılık yanlısı yerleşimcileri yargılamada gösterdiği başarısızlık, tahmin edilemez seviyeye ulaşan yerleşimci şiddetinin neredeyse cezasız kaldığı bir ortama yol açtı. Bu durum Batı Şeria’nın yanında bölgenin güvenliğini tehlikeye atarken kalıcı barış umutlarını da tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

İsrail’in 9 Kasım’da şiddet olaylarını gerçekleştirenlere karşı yasal adımlar atılacağı açıklamasının memnuniyet verici olduğu belirtilen ortak metnin sonunda, “Sözler önemlidir ancak şimdi eyleme dönüşmeli” ifadeleri yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx