Tatvan’ın gizemli mağaraları… Keşfedilmeyi bekliyor

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Bolalan köyü İncekaya mezrasında bulunan tarihi mağaralar ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Van Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Heyeti tarafından 2016 yılında tescilli alan olarak ilan edilen İncekaya Mağaraları, tarihi yapısı ve doğal hoşluğuyla kendine hayran bırakıyor.

Tatvan ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi mağaralar, Van Gölü’nün en hoş koylarının birinde bulunuyor.

İrili ufaklı birçok tescilli mağaranın bulunduğu Van Gölü kıyısındaki mağaraların tarihi 500 yılı aşkın bir tarihe dayanıyor.

Yörede Bapiri Kal (Yaşlı Dede) olarak bilinen Hazreti Ebubekir’in torunu Pir Hüseyin’in de kelam konusu mağaralarda ibadet ettiği rivayet ediliyor.

Mağaraların kimileri Van Gölü görünümüne karşı muazzam bir manzara sunarken, kimileri da bağımsızlıktan içine girilemeyecek hale gelmiş durumda.

Tarihi alanı ziyarete gelen ziyaretçiler, alana gereken ihtimamın gösterilmesi sonucunda bölgenin daha çok tanınacağı ve ziyaretçi alacağına dikkat çekiyor.

Tarihi alanı birinci sefer ziyaret etme imkanı bulduklarını belirten ziyaretçilerden Enver Erbegi, tarihi mağaralara hayran kaldığını tabir etti.

Ali Dursun ise gereken ihtimamın gösterilmesi durumunda kelam konusu alanın kentin değerli destinasyonlarından biri haline geleceğine inandığını lisana getirdi. (İHA)

Related Posts

Sakıp Sabancı’nın engelli oğlu Metin Sabancı’nın son hali

Türkiye’nin en ünlü iş insanlarından Sakıp Sabancı’nın engelli oğlu Metin Sabancı’nın son hali gündeme geldi. 1970 yılında doğan Metin Sabancı …

Büyük oranda yanlışsız çıkan talih testi: Kapını seç hayattaki talihini öğren!

GÜLÜMSEYEN ADAM KAPISI Gülümse adam. Çok pozitifsin, yeterli huylusun, küçük şeylerden nasıl zevk alacağını biliyorsun. Sizinle irtibat kurmak …

Sony duyurdu: ‘Karate Kid’ serisi geri dönüyor

“Karate Kid” serisi yeni bir sinema ile beyazperdeye dönmeye hazırlanıyor. Yeni sinemanın “Orijinal sinemanın dönüşü” sözüyle 7 Haziran 2024’te …

Leonardo DiCaprio’dan Timothee Chalamet’ye meslek tavsiyesi: Üstün kahraman sinemalarında oynama

“Dune”, “Beni İsminle Çağır” ve “Ladybird” üzere üretimlerle tanınan oyuncu Timothee Chalamet, genç yaşta ünlü olmanın kendi hayatı üzerindeki …

Esra Erol ev hallerini yayınladı! Aile saadeti sosyal medyada düşman çatlattı

Sosyal medya hesabını aktif bir şekilde kullanan ünlü isimler arasında yer alan ekranların sevilen sunucusu Esra Erol’un son paylaşımı sosyal …

4. Milletlerarası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Şenliği 7 Ekim’de başlayacak

Belediye’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 7-9 Ekim tarihlerinde Afyonkarahisar Motor Sporları ve Şenlik Merkezi’nde, Afyonkarahisar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.