Savaştan kaçan Ukraynalılar parasını Antalya’da konuta yatırdı

Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapan İran, Irak ve Rusya vatandaşlarının tercih sıralamasında, İstanbul’un ardından Antalya geliyor.

Özellikle Ruslar, uzun turizm sezonu nedeniyle Antalya’ya ilgi gösterirken, Ukrayna-Rusya arasındaki savaş ise Antalya’daki gayrimenkul sektörüne hareket getirdi. Kentte hem kiralar hem satın alma fiyatları arttı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Antalya’ya gelen Ukraynalılar, aylığı 20-40 bin liradan daire kiralayıp, yıllık peşin ödüyor. 2021’e göre 2022 Mart ayında Rusların konut satın alımı yüzde 30 artarken, Ukraynalılarda artış yüzde 80’e ulaştı.

TÜİK VERİLERİ ARTIŞI GÖSTERİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ‘yabancıya konut satışları’ verilerinde Antalya, İstanbul’dan sonra yabancıların ilgi gösterdiği ikinci kent özelliğini sürdürdü.

2021 yılı Türkiye genelinde ilk 3 ayda yabancıya 9 bin 887 konut satışı gerçekleşti.

Aynı dönemin 2022 yılına bakıldığında ise yüzde 45 artışla 14 bin 344 konutun yabancıya satıldığı verilere yansıdı. Konut satışında ilk 3 sırada İran, Irak ve Rusya vatandaşları yer alıyor.

Aylık veriler değerlendirildiğinde ise her iki yılda da mart ayında konut satışında artış yaşandığı görüldü.

eçen yıl Antalya’da ocak ayında 462, şubatta 533, mart ayında ise 889 konut yabancılara satıldı. 2022 yılında ise bu rakamlar artış gösterdi. Ocakta 914, şubatta 1099, martta ise 1434 konut yabancıların oldu. 2022 yılı Mart ayında, önceki yılın aynı dönemine göre konut satışında yüzde 61 artış yaşandı.

UKRAYNALILARIN ALIMI RUSLARDAN FAZLA

2021’in ilk 3 aylık döneminde Ruslar, Türkiye genelinde 938 konut satın aldı.

Bu rakam ,2022 yılı aynı döneminde 1535’e yükseldi. Artış, yüzde 63 olarak verilere yansıdı.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımında 7’nci sırada yer alan Ukraynalılar, geçen yıl ilk 3 ayda Türkiye genelinde 222 konut satın aldı. Bu rakam 2022 yılı aynı döneminde 381’e yükseldi. Artış yüzde 71 oldu.

Şubat sonu itibarıyla başlayan savaşın etkileri mart ayında net şekilde görüldü. 2021 Mart ayında Ukraynalılar 93 konut aldı. Bu rakam 2022 yılı Mart ayında 168 oldu. 2021 Mart ayında Ruslar 419 konut alırken, bu rakam 2022 yılı Mart ayında 547 oldu.

Her iki ülke vatandaşlarının satın almalarında artış yaşandığı görüldü. Ruslarda mart ayındaki konut satın alma artışı yüzde 30’larda kalırken, Ukraynalılarda artış yüzde 80’e ulaştı.

‘AYLIK 40 BİN LİRAYA 1 YILLIK PEŞİNATLI DAİRE VAR’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, kentteki konut hareketliliğinin pandemi döneminde başladığını söyledi.

Konut kredi faiz oranlarının düşük olmasının da sektöre hareketlilik getirdiğini anlatan Ayanoğlu, “Geçen yılın ilk 3 ayında Ruslara konut satışında yüzde 63’lük artış oldu. Ukraynalılarda ise yüzde 71’lik artış yaşandı” dedi.

“Ruslar ve Ukraynalılar güvenli bir yer aradı ve ilgi bu nedenle arttı. Kiralar da arttı” diyen Ayanoğlu, “2 bin 500- 3 bin TL’lik konutlar 10 bin lira oldu. Fiyatların yükselmesinde savaşın etkileri var. Yerli halkımız olumsuz etkilendi” diye konuştu.

Mobilyalı dairelerin fırsatçı ev sahipleri tarafından yüksek fiyatlarda Rus ya da Ukraynalı ailelere kiralandığını da anlatan Ayanoğlu, “Kendisi yalnız yaşadığı evini kiraya verip annesi ve babasının yanına yerleşiyor. Bu evlerin yabancı uyruklu kişilere aylık 40 bin TL’ye kadar verildiğini biliyoruz. Aylık fiyatlar bunlar. İnanılmaz rakamlar” ifadelerine yer verdi.

‘KİRALAR YÜZDE 300 ARTTI’

Gayrimenkul sektöründe Antalya’daki en büyük firmalardan birinin temsilcisi Ömür Kuşçalar, birlikte çalıştığı 180 emlak danışmanıyla bugünlerde yoğunluk yaşadıklarını söyledi.

Türkiye genelinde ev satın almak ya da kiralamak isteyen yabancıların yüzde 60’ına hizmet verdiklerini belirten Kuşçalar, “İşlerimiz, savaşın etkisiyle yüzde 100 arttı. 10 müşteriden 6-7’si Rus ya da Ukraynalı. 2+1 ve 1+1 tercih ediyorlar. Kiralar yüzde 300 arttı, 6 bin liradan 25-30 bin liraya kadar çıktı” dedi.

17 yıldır Antalya’da gayrimenkul danışmanlığı yapan Ukraynalı İnna Özderin de yoğun günler geçirdiklerini söyledi.

Özellikle Ukrayna’dan gelen sığınmacı ailelere yardımcı olduklarını kaydeden Özderin, “Şu anda Ukrayna’da yaşamak çok mümkün değil. Çok stresli ve zor bir durum. Ukrayna’dan buraya gelenler çok. Daha sakin bir yaşam istiyorlar. Daha çok kiralamayı tercih ediyorlar. Üzüldüğümüz de ağladığımız da oldu. Bir müşterim gelip burada yaşayacaktı. Ancak savaş çıkınca bombaların arasından kaçıp geldiler. Aylığı 7 bin liradan yıllık kiraladılar” diye konuştu.

Ukrayna’dan savaş nedeniyle kaçıp Antalya’ya sığınan Katerina Semerich de Konyaaltı ilçesinde apartta yaşıyor. (DHA)

Related Posts

Son Dakika… Bakan Alim’den taban fiyat açıklaması: ‘Aralık geliyor…’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 2022’de yaptığı açıklamada, taban fiyata yaklaşık yüzde 30 artış yapıldığını açıklamıştı …

Cumhurbaşkanı Erdoğan davet yaptı: Fiyatları yarı yarıya düşürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara Polatlı’da bir un fabrikası 10 gün boyunca 600 liraya satılan 50 kiloluk unu 350 …

Rusya’da bütçenin 2023’te 3 trilyon ruble açık vermesi bekleniyor

Ukrayna ile savaş halinde olun ve bu durumdan tüm iktisadı etkilenen Rusya’nın bütçesi ile ilgil öngörü açıklandı. Rusya Başbakanı Mihail …

Libya’nın konut geliştiricileri Türkiye’ye geliyor

Urbanexpo Forum, Libya İskan ve İmar Bakanı Müh. Abubaker Ghawi, Libya Ticaret Odaları Genel Birliği Başkanı Mohamed Raed’in katılımıyla 3-4 Ekim …

Dolar haftaya nasıl başladı?

Bu hafta piyasaların gözü gözü kulağı Fed’in çarşamba günü açıklayacağı faiz kararında olacak. Geçen hafta ABD’de ağustos ayında yıllık …

Bu 4 Grafiğe Dikkat: FED Faiz Artışı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Piyasanın önümüzdeki hafta ne kadar dalgalı olacağı Fed’in faiz artırımının ardından belli olacak. Bunun nedeni, enflasyonu yenmek için gelecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.