Sabancı Holding’in 6 aylık kârı: 16,3 milyar lira

Türkiye’nin üretime ve isitihdama katkı sunan esaslı yapılarından birisi olan Sabancı Holding, 2022 yılının birinci altı ayında konsolide net satışlarını açıkladı.

Sabancı Holding, birinci 6 aylık periyotta kombine satışlarını yüzde 162 artışla 165 milyar lira düzeyine yükseltti.

Aynı periyotta 6,4 milyar lira kombine yatırım yapan Holding’in altı aylık konsolide net kârı 16,3 milyar lira oldu.

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi pusula kabul ederek yolumuza güçlü bir biçimde devam ediyoruz”

2022 yılının birinci 6 aylık finansal sonuçları kıymetlendiren Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sabancı Topluluğu olarak, global çapta yaşanan belirsizlikler ve bu belirsizliklerin getirdiği güçlü şartlara karşın, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi pusula kabul ederek yolumuza güçlü bir halde devam ediyoruz. Fiziki sonların her geçen gün ortadan kalktığı dünyada, ortaya koyduğumuz ‘yeni ekonomi’ odaklı büyüme stratejimiz, “Dünya’nın Sabancı’sı” yaklaşımımızın en kıymetli itici gücü konumunda” tabirlerini kullandı.

“Dijitalde kıymetli yatırımlara imza attık”

Yeni iktisat odaklı büyüme stratejilerinin vazgeçilmez ögesi olan dijital teknolojiler alanında 2022 yılında değerli yatırımları hayata geçirdiklerini söyleyen Cenk Alper, şöyle konuştu:

“Siber güvenlik alanında bilhassa operasyonel teknolojiler konusunda dünyanın önde gelen startuplarından birisi olan Radiflow ve bilgi odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik.

Öte yandan Sabancı Holding Kurumsal Teşebbüs Sermayesi Fonu aracılığıyla, bulut teknolojileri şirketi Bulutistan ve yapay zeka odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai ile son olarak dijital sıhhat alanında yapay zeka tabanlı hastalık idaresi ve telesağlık hizmeti platformu geliştiren Albert Health’e yatırımımızı da geçtiğimiz aylarda tamamladık. Öteki yandan SabancıDx ve Sabancı Üniversitesi, data odağıyla ürünleşme ve küreselleşme gayesiyle kurdukları Mükemmeliyet Merkezi ile dijital dönüşümde liderliğimizi daha da pekiştirmemize dayanak olacak.”


“Her üç rüzgar ve güneş santralinden birini Enerjisa üretecek”

Enerji ve iklim teknolojileri, gereç teknolojileri ve dijital teknolojilerin oluşturduğu ‘yeni ekonomi’nin, yatırımları ve gelirleri içerisindeki hissesinin her geçen gün arttığını belirten Cenk Alper, şöyle devam etti:

“Sanayi Kümesi şirketimiz Kordsa, materyal teknolojilerinin Avrupa’daki en güçlü temsilcileri ortasında yer alan Microtex Composites şirketinin çoğunluk paylarını satın aldı.

Brisa aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz Arvento satın almasının tamamlanmasıyla birlikte Topluluk şirketlerimiz ortasında sinerji çalışmalarına başladık, bilgiden kıymet yaratma odağımızı pekiştirdik. Yapı Gereçleri iş kolumuzda, Çimsa’nın büyüme ve katma kıymetli eser gamını genişletme gayeleri doğrultusunda Mersin fabrikamızda toplam 45 milyon dolarlık CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) kapasite artırım yatırımı için harekete geçtik.

Hızlı elektrikli şarj istasyon ağını 300 milyon lira yatırım ile ikiye katlayacak

Enerji iş kolumuzda Enerjisa, Eşarj şirketi ile Türkiye’nin en büyük ve en süratli elektrikli şarj istasyon ağını 300 milyon lira yatırım ile ikiye katlayacak. Yenilenebilir güç üretimi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2025 yılında 565 MW’lık yatırımın tamamlanması ile birlikte, yenilenebilir gücün, toplam güç üretimindeki hali hazırda yüzde 44 olan hissesi yüzde 51’e ulaşacak. Bu kapsamda, Türkiye’de, önümüzdeki dört yılda yapılacak her üç rüzgar ve güneş santralinden birini Enerjisa Üretim gerçekleştirecek.

ÇSY puanlamasında birinci olduk

Bununla birlikte, Topluluğumuz bünyesindeki sürdürülebilirlik uygulamalarının kapsamını da her geçen gün genişletiyoruz. Topluluğumuzda yenilenebilir güç kaynaklı elektrik kullanımı son devirde yüzde 116 arttı. Milletlerarası rating ajansı Refinitiv’de dünya genelinde 60 yatırım holdingi içinde ÇSY puanlamasında birinci olduk.”


“Akbank kredi takviyesini, 517 milyar lirasını nakdi olmak üzere, toplam 639 milyar lira düzeyine çıkardı”

Sabancı Topluluğu bünyesinde yatırımlarına devam ederken, Türkiye iktisadına dayanaklarını de aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Cenk Alper

“Akbank, 2022’nin birinci yarısında ekonomimize sağladığı kredi takviyesini, 517 milyar lirasını nakdi olmak üzere, toplam 639 milyar lira düzeyine çıkardı. Aksigorta’da ise 1 milyar liralık sermaye artırımı kararıyla bir yandan şirketimizin bilanço yapısını daha da güçlendirirken başka yandan da Türkiye iktisadı ve sigortacılık bölümüne olan itimadımızı pekiştirdik.”

Related Posts

Altın fiyatları süratli yükselişte! İşte sebebi…

Küresel iktisat enflasyonla çaba ederken merkez bankaları enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarına gidiyor. Bilindik siyasetleri uygulayarak …

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 106 bin mükellef riskli kabul edildi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Risk Analizi Genel Müdürlüğünün veri analitiği çalışmaları kapsamında, gıda sektöründe faaliyet gösteren …

EPDK elektrikte lisanssız üretim yönetmeliğini değiştirdi

Yeni alınan karara nazaran, birden fazla tüketim tesisi için bölgesinin dışında da üretim tesisi açmak yetkisi tanındı. Enerji Piyasası …

Bartın’dan İzmir’e palamut sevk ediliyor

Karadeniz’de avlanan balıkçıların ağları palamutla dolmaya devam ediyor. 1 Eylül’de ‘Vira Bismillah’ diyerek Karadeniz’e açılan balıkçılar …

‘Sterlin patladı’ sözleri Bloomberg’e haber oldu: ‘Erdoğan bile eleştiriyor’

ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’nin para birimi sterlindeki büyük değer kaybına ilişkin …

Bakan Nebati ‘bütçeye tesiri sınırlı’ demişti: KKM’nin gerçek maliyeti 150 milyarı aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün yaptığı konuşmada Kur Muhafazalı Mevduat’ın (KKM) bütçe üzerindeki tesirinin sonlu olduğunu ileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.