Lufthansa çalışanları greve çıktı: Binden fazla uçuş iptal edildi

Almanya’da hava yolu şirketi Lufthansa çalışanlarının ihtar grevi nedeniyle binden fazla uçuşun iptal edildiği duyuruldu.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine nazaran, toplu mukavele görüşmelerinin birinci iki çeşidinde Lufthansa ile mutabakat sağlayamayan Verdi Sendikası, patron üzerinde baskıyı artırmak için lojistik, kargo, gişe, ve teknik çalışmalarından sorumlu 20 bin personelin ihtar grevine gitmesini istedi.

Lufthansa, Frankfurt ve Münih havalimanlarında binden fazla uçuşu iptal etti. Uçuş iptallerinden 130 binden fazla yolcu etkilendi. Lufthansa şirketi, uçuşları iptal edilen yolculara gişeleri kapalı olacağından havalimanlarına gitmemelerini istedi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine nazaran Frankfurt’ta dün 1160 uçuştan 725’i iptal edildi. Frankfurt Havalimanı’nda Lufthansa’nın 646 uçuşunun iptal edilmesiyle yalnızca şirketin değil havalimanında şirketin yer çalışanının sorumlu olduğu öteki hava yolu firmalarının kimi uçuşları da iptal edildi.

Öte yandan bir küme Lufthansa çalışanı Verdi Sendikasının bayraklarıyla Berlin Havalimanı’nın önünde kısa müddetli aksiyon yaptı. Verdi Sendikası Lider Yardımcısı Christine Behle ise ZDF televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 3-4 Ağustos’a kadar öbür bir grevin yapılmayacağı bilgisini verdi.

Sendika, 12 ay için yüzde 9,5 oranında fiyat artışı talep ediyor. Lufthansa’nın ise çalışanlara iki evreli olarak 18 ay için toplam 250 euro maaş artışı önerdiği aktarıldı. Taraflar toplu mukavele görüşmeleri için 3-4 Ağustos’ta Frankfurt’ta yine bir ortaya gelecek.

AA’ya konuşan yer hizmetleri çalışanı Carsten Eckhart, şirketin son teklifinin yükselen enflasyonu dengelemek için yetersiz olduğunu söyledi. Eckhart, “Büyük bir kriz var, artan güç maliyetleri, gaz kıtlığı konusunda tasalar var. Maliyetlerin ne kadar yüksek olacağını da kimse öngöremez” dedi.

Artışın yıl için 500 yahut 600 euro kadar yüksek yahut daha da yüksek olabileceğinin varsayım edildiğini kaydeden Eckhart, “Süpermarketlerde alışveriş giderek daha değerli hale geliyor ve bu insanları endişelendiriyor” sözlerini kullandı.

Eckhart, Lufthansa’nın çalışanlarının kaygılarını ciddiye almasını ve fiyatları enflasyon oranında yükseltmesini istediklerini söyleyerek, “Ulaşım ve başka tüm fiyatlar her geçen gün artıyor ve işe gitmek de daha pahalı” diye konuştu.

Related Posts

Türkiye’nin en sevdiği balık belli oldu

Balık sezonunun başlamasıyla birlikte birbirinden lezzetli balık çeşitleri de sofralara dahil olmaya başladı. Areda Survey ‘En çok tercih …

İstanbul’da TEM Otoyolu’n zincirleme kaza: 8 yaralı

Otoyolun Sancaktepe mevkisinde Samandıra Gişeleri tarafında seyreden 34 TES 65 plakalı taksinin kaputunun açılması üzerine şoför H.Ö. frene …

Ortaköy’deki silahlı atakta 5 kişi tutuklandı

İstanbul Ortaköy’de ünlü bir cümbüş yerine giden biri bayan 3 kişi, kapıda çıkan tartışma sonrası sayıları 10’u bulan ekip elbiseli güvenlik …

Yer: Antalya… Ölen çalışanın cenazesi kalkmadan işe devam ettiler

Kepez’de bir beton firmasında çalışan Nusurettin Akçay, beton mikserinin direksiyonunda kalp krizi geçirdi. Denetimden çıkan mikser, park …

Çanakkale’de koyun- keçi panayırı

Bayramiç’in ilçesinin kapalı pazar yerinde düzenlenen 1’inci Koyun Keçi Panayırına birçok üretici ve vatandaş katıldı. Panayır, Bayramiç …

Tekne faciasının bilançosu ağırlaşıyor

Suriye açıklarında Çarşamba günü battığı belirlenen göçmen teknesindeki 77 kişinin cesedine ulaşıldı. Yetkililer ölü sayısının çok daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.