Hangisi daha ucuz? Apple yetkili servisler vs Onarımı Kendin Yap!

Apple bugün kullanıcıların uzun bir süredir beklediği müjdeyi verdi. Self Service Repair- Onarımı Kendin Yap isimli yeni bir programın başladığını açıkladı. Şu an için yalnızca ABD’de olan bu sistemin yakın gelecekte ülkemize de gelmesi bekleniyor. Peki Apple yetkili servisleri yerine tamir işlemini kendimiz yaparsak ne kadar kar elde edebiliriz?

https://shiftdelete.net/iphone-onarimi-kendin-yap-donemi

Apple Onarımı Kendin Yap ve yetkili servis ücretleri!

İlk olarak Apple tarafından başlatılan Onarımı Kendin Yap projesinin tüm cihazlarda geçerli olmadığını belirtelim. Şu an için yalnızca iPhone 13 serisi, iPhone 13 ve iPhone SE gibi güncel akıllı telefonlar destekleniyor. Fakat bu listeye başka modellerin ekleneceği yönünde pek çok sızıntı mevcut.

Öte yandan program, tüm onarım türlerini kapsamıyor. Bunun yerine gerekli durumlarda yalnızca pil, alt hoparlör, kamera, ekran, SIM tepsisi ve Taptic Engine motorunu değiştirebilmemiz sağlanıyor. Çünkü örneğin anakart değişimi gerektiği zaman bu hem daha zordur ve parçalara zarar verme ihtimali artar hem de IMEI ataması veya ROM yüklenmesi gibi farklı işlemlere de ihtiyaç olur.

Onarım için gerekli ekipmanları temini

Bir iPhone’u tamir etmek istediğinizde işlem uygun tornavida modeliyle başlar. Fakat daha sonra ısı tabancası, ekran yapışkanlarını aralama aracı, onarım tepsisi ve ekran yapıştırıcı gibi farklı aletlere ihtiyaç olacaktır.

Apple ise 19 farklı ürün ile hizmet verdiği tüm cihazlara uyan bir paketi satışa sunuyor. Fakat 1.272 dolarlık fiyat etiketine sahip olan bu kitin oldukça pahalı olduğunu belirtelim. Zira gidip yeni bir cihaz almak daha mantıklı olabilir.

Fakat bu noktada Apple, satın alım yerine cüzi bir miktara kiralama yapmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca dışarıdan da benzer kitleri alabileceğinizi veya halihazırda sahip olduğunuz araçları da kullanabileceğinizi belirtelim. İşte tüm parçalar ve onarım ücretleri…

iPhone 13 batarya değişimi

Bir iPhone 13 kullanıcısı pil değişimi için yetkili servise gittiğinde eğer cihazı garanti kapsamında değilse 69 dolarlık bir ücreti ödemesi gerekiyor. Onarımını kendin yap programında ise bu pilin satış ücreti 70.99 dolar. Fakat eski bataryanızı Apple’a geri gönderdiğiniz zaman 24.15 dolarlık bir para iadesi yapılıyor.

Dolayısıyla kargo ücretlerini çıkardığımızda aslında 46.84 dolara denk geliyor. Yani yüzde 30’luk bir fiyat farkı cebinizde kalabilir. Fakat gerekli malzemeleriniz yoksa ve bunu Apple’dan temin etmek istiyorsanız pil iadesiyle birlikte 95 dolarlık bir ücreti vermeniz gerekir.

Yani sadece onarım malzemeleri için ayrıca 49 dolar isteniyor. Bu her ne kadar 1.272 dolarlık setin fiyatının yanında oldukça küçük gözükse de evde tamirin maliyetinin yetkili servisi aşmasına sebep olduğu için kiralama fikri pek mantıklı olmayacaktır. Dolayısıyla batarya için servise gitmek daha karlı diyebiliriz.

iPhone 13 hoparlör değişimi

Cihazınız eğer garanti dışıysa yetkili serviste hoparlör değişimi için 449 dolar ödemeniz gerekiyor. Çünkü bu işlem diğerlerine göre biraz daha fazla vakit alıyor. Bu sebeple Apple’da işçilik ücretini oldukça yüksek tutuyor.

Fakat hoparlörünüzü kendiniz değiştirmeyi seçerseniz yalnızca 43.64 dolar ödemeniz gerekecek. Tabii gerekli aletlere sahip değilseniz bahsetmiş olduğumuz tamir kitini yine 49 dolarlık bir ücretle kiralayabilirsiniz. Fakat toplamda ödeyeceğiniz 92.64 dolar, 350 dolarlık işçilik ücretinden kaçınmak için oldukça iyi bir fırsat olacaktır.

iPhone 13 kamera değişimi

iPhone 13 kamera modülünün yetkili serviste garanti dışı değişimi de yine hoparlörde olduğu gibi yüksek işçilik ücreti gerektiriyor. Bu sebeple Apple, 449 dolar bir hizmet bedeli istiyor. Fakat bunun yerine 117 dolara satın alabilir ve 49 dolara tamir kitini kiralayarak eski bozuk kamera modülünü de Apple’a gönderirseniz size maliyeti toplamda 113 dolar olacaktır. Yani neredeyse 3’te1 kadar bir maliyete gelecek. Dolayısıyla bu da oldukça mantıklı bir seçenek diyebiliriz.

iPhone 13 ekran değişimi

iPhone 13 için garanti dışı ekran değişim ücreti güncel olarak 279 dolar tutuyor. Fakat Onarımını Kendin Yap programı dahilinde bu parça 269 dolara satılıyor. Eski ekranı iade ederseniz de 33.60 dolarlık bir indirimden faydalanabilirsiniz.

Yani gerekli araçları kiraladığınızı varsayarsak, iade sonrasında toplam maliyet 285.35 dolar olacaktır. Bu sebeple Apple’ın istemiş olduğu 10 dolarlık işçilik ücretini ödemek çok daha karlı olacaktır. Üstelik değişim sırasında meydana gelebilecek olası arızalardan da şirket sorumlu olacak.

iPhone 13 Taptic Engine değişimi

Taptic Engine değişimi de yine Apple servisleri tarafından oldukça yüksek bir tutara yapılıyor. Tam olarak 449 dolar ödemeniz gerekiyor. Fakat kendiniz onarmak için sipariş ettiğinizde parçanın asıl fiyatının 43.64 dolar olduğunu göreceksiniz.

Bu fiyata onarım kitini de eklerseniz sizden toplamda 92.64 dolar gibi bir ücret istenecektir. Dolayısıyla basit bir parçanın değişimi için Apple’a iPhone SE fiyatı ödemek istemeyen kullanıcılar kendileri tamir etmek isteyecektir.

Buna ek olarak SIM tepsisinde olası bir kaybolma veya hasar gelme durumu yaşanırsa 7.20 dolara yenisini sipariş edebilirsiniz. Tüm bu paketler düşünüldüğünde kendi onarımını yapma fikri oldukça mantıklı gelecektir diye tahmin ediyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

WhatsApp’a gelecek yeni özellikler muhakkak oldu

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ismini Meta …

Kraliçe’nin tabutunu görmek için toplananların oluşturduğu dev kuyruk, uzaydan böyle görüntülendi

Kraliçe II. Elizabeth’in bugün düzenlenen cenaze töreni öncesinde Westminster Sarayı’nda bekleyen tabutunu görmek için oluşan kuyruk o kadar …

Müjde! Motorine dev indirim yolda!

Ülkemizde otomobil sahibi olmak kadar ona binmek de zorlaştı. Son dönemlerde artan benzin ve motorin fiyatları, tüketicileri zor durumda …

Büsbütün elektrikli Jeep Racon, 2024’te geliyor

Son yıllarda araba üreticileri, elektrikli araç modellerine dev yatırımlar yapmaya devam ederken, birçok marka gelecek yıllarda içten yanmalı …

Samsung, Kayıp Cihazları Bulmayı Kolaylaştıran SmartThings ile HCA Standartlarına Öncülük Ediyor

Samsung, 2-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen IFA 2022’de Home Connectivity Alliance (HCA) konferansında SmartThings aracılığıyla etkileşimli …

iPhone 14 modelleri bu akşam tanıtılacak

Apple, daha evvel iPhone 14 tanıtım tarihini 7 Eylül olarak açıklamıştı. Beklenen gün geldi ve şirket, bu akşam TSİ 20.00’de düzenleyeceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.