Gazze’de, 5 çocuğun öldüğü saldırıyı İsrail üstlendi

İsrail ordusu, işgal altındaki Gazze kentinin Cebaliye bölgesine, 5 Ağustos günü düzenlediği hava saldırısı ile 5 çocuğun vefatına neden olduğunu kabul etti.

Savunma kaynaklarına dayandırılan habere nazaran; taarruza yönelik tamamlanan ön inceleme tamamlandı.

İsrail ordusu yetkililerinin ismini açıklamadan pazar günü yapılan taarruzda, kelam konusu olayın İslami Cihad’ın fırlattığı roketlerden birisinin tekrar Gazze içine düşmesinden kaynaklandığını savunduğuna işaret edildi.

Ancak, İsrail ordusundan hiçbir yetkilinin kamuoyuna açık biçimde sorumluluğu İslami Cihad’a yüklemediğine de vurgu yapıldı.

En küçüğü 3, en büyüğü 16 yaşındaydı

Saldırıda hayatını kaybedenlerin Cemileddin Necm (3), Cemil İhab Necm (13), Muhammed Necm (16), Hamid Necm (16) ve Nesmi Karaş (15) olduğu açıklandı. Norveç Mülteci Kurulu, olaylarda hayatını kaybedenlerden üçünün Gazze’deki travma rehabilitasyon programına katıldığını duyurdu.

AA’nın haberine nazaran; İsrail ordusu sözcülüğü yazılı açıklamasında, Gazze’ye üç gün boyunca süren hücumlar sırasında “ordunun İslami Cihad amaçlarına saldırdığı ve operasyon sırasında ordunun sivillere ve sivil mülklerine en az ziyan vermek için elinden geleni yaptığı” savunmuştu.

Cebaliye’deki hücumun da hala soruşturma sürecinde olduğu belirtilmişti.

6 Ağustos’ta en az 4 çocuk hayatını kaybetmişti

İsrail’in Gazze atakları sırasında, 6 Ağustos’ta yaşanan öbür bir olayda Cebaliye bölgesinde yaşanan bir patlama sonucunda en az dört çocuğun hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee toplumsal medya hesabından, İslami Cihad tarafından atıldığını ileri sürdüğü bir roketin Gazze hudutları içinde bir noktaya düştüğü imgeleri paylaşmıştı.

Adraee, kelam konusu imajların Cebaliye bölgesinde kaydedildiğini savunmuştu. Filistinli kümelerden olaya ait bir açıklama yapılmamıştı.

Related Posts

Yeni öğrenciler TEKNOFEST’in yıldızlarıyla buluştu

SADECE DERSE GİREREK ÜNİVERSİTELİ OLUNMAZTörene katılan Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz öğrencilerin oluşturduğu …

Rusya’da kısmi seferberlik: 200 bin kişi askere çağırıldı

Rusya’da şimdiye dek 200 bin kişi kısmi seferberlik kapsamında askere çağırıldı. AYRINTILAR GELİYOR…

İçki masasında Kur’an-ı Kerim’e saldıran zanlılar tutuklandı

26 Eylül günü sosyal paylaşım sitesine düşen ve Çiğli ilçesinde bir evde çekildiği anlaşılan görüntülerde, içki sofrasında Berke Can Çoban ve …

Filipinler’de 4 milyon dolarlık büyük ikramiyeyi 433 kişi kazandı

Filipin medyasına nazaran, Grand Lotto piyangosunda 433 kadar çok fazla sayıda kişinin “altı rakamı” birden tutturması daha evvel hiç görülmedi …

Türkiye’den ABD’nin skandal GKRY adımına tepki: İzahı mümkün değil

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ABD Savunma Bakanlığının, GKRY’ni ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet …

Bursa manzarasını izlemek istedi, canından oluyordu

Olay, saat 08.00 sıralarında Osmangazi ilçesi Demirkapı Mahallesi’nde meydana geldi. Alkollü olduğu öne sürülen Mevlüt Tiryaki, 34 DF 5368 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.