Galatasaray-Adana Demirspor maçında tartışmalı pozisyonlar: VAR müdahale edemezdi

Süper Lig 27. haftasında Adana Demirspor’u son dakikalarda bulduğu gollerle 2-0 yenen lider Galatasaray, kritik bir maçtan galibiyetle ayrıldı. Maçta yaşanan bazı pozisyonlar tartışmalara neden oldu.

Sarı kırmızılılar, maçın ilk yarısında Emre Akbaba’nın Dries Mertens’e yaptığı faul için kırmızı kart bekledi. Adana Demirspor ise, yine ilk yarıda Mertens’in Kevin Rodrigues’e ve Sam Adekugbe’nin de David Akintola’ya yaptığı faullerde kırmızı kart itirazında bulundu.

Ancak maçın hakemi Ali Şansalan, üç pozisyonda da sarı kartına başvurdu. Şansalan’ın kararları iki ekipten de tepki görürken, beIN Sports’taki Trio programında pozisyonları yorumlayan eski hakemler ‘VAR neden müdahale etmedi?’ sorusuna da yanıt verdi.

Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.

EMRE AKBABA’NIN KIRMIZI KART POZİSYONU

Deniz Çoban: Açıları izlediğiniz zaman hakemi haklı çıkartabilecek, sarı kartın yeterli olduğunu düşündürecek açılar var. Ama pozisyonun bütününe baktığımda, Emre Akbaba’nın yaptığı hareketi yaralayıcı olarak görüyorum ve kırmızı kartı doğru buluyorum. Hakemin kararını destekleyebilecek açıların olmasından dolayı VAR’ın karışmaması kabul edilebilir. Oyuncunun ayağının pozisyonu, tam bir ayağın oturduğunu göstermiyor.

Bülent Yıldırım: Futbol basit bir oyun. Oyuncu sağlığı önemli mi? Mertens’in bileği bükülüyor mu? Emre’nin ayağı bastığı anda dizi kırık mı? Hayır. Ciddi faullü oyundur ve kırmızının doğru karar olacağını düşünüyorum.

Seçim Demirel: Emre Akbaba topa doğru gitmek isterken Galatasaraylı oyuncu blokluyor. Oyuncu ondan kurtulmaya çalışırken hakem düdük çalıyor. Keşke orada Galatasaraylı oyuncunun bloklamasına düdük çalsaydı, hiç bu pozisyon yaşanmayacaktı. Emre Akbaba’nın pozisyonuna baktığımda, ayağa net bir oturma görmediğim için hakem kararına saygı duyuyorum. Kırmızı olsaydı daha doğru olurdu ama sarı verdiği için hakemi de eleştiremiyorum. VAR zaten bu pozisyona müdahale edemezdi.

Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.

MERTENS’İN RODRIGUES’E MÜDAHALESİ

Deniz Çoban: Ciddi faullü oyun nedir? Hız var mı, şiddet var mı, ayak dizden gergin mi, bu durum oyuncunun sağlığını tehlikeye atıyor mu? Saydığım tüm bu kriterlerin bu pozisyonun içinde olduğunu düşünüyorum. Ayak zeminden oldukça yüksekte, kramponun vidaları rakibi gösteriyor. Buna hakem kırmızı kartı gösterse ayakta alkışlarım.

Bülent Yıldırım: İki oyuncunun da topla oynama şansı var. Rodrigues’in sağlığı açısından da riskli bir hamle. VAR’ın müdahale etmemesi normaldir. Hakemin gösterdiği sarı kartın doğru olduğu fikrindeyim. Ciddi faulün bütün kriterlerini oluşturacak bir güçlü darbe görmüyorum. Deniz’in ifade ettiği gibi, kırmızı kart gösterirse saygı duymaktan başka bir şey yapamayız.

Seçim Demirel: Ben de kırmızıya daha yakınım. Çünkü ayağını hiç sakınmıyor. Devam ettiriyor. Burada ayağın tam oturmasını beklemenin anlamı yok. Ayağı tam otursa kırılacak belki de. Rakibini gördüğü halde hiç ayağını sakınmıyor.

Görüntü beIN Sports’tan alınmıştır.

ADEKUGBE’YE KIRMIZI KART GEREKİR MİYDİ?

Bülent Yıldırım: Adana Demirsporlu oyuncu topu kurtarmış olsa da iki savunmacı var. Bariz gol şansı yok. Hız var mı var. Çok gecikmiş, Akintola’nın sol dizini kıstırıyor. Biçiyor. Hiç top şansı yok. Biraz önce Mertens’in olayı farklı. Bu başka bir şey. Akintola’nın sol ayağının kırılmaması büyük şans. Bu pozisyon tartışmasız kırmızı kart.

Deniz Çoban: Tartışmasız kırmızı kart.

Seçim Demirel: Ben de aynı fikirdeyim. Kesinlikle kırmızı kart. Hız var, şiddet var, yaralayıcılık var. Her şey var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*