Fötr şapka, winner ceket, Ecevit mavisi… Siyasetin modaya etkisi

Gözde S. Kadıoğlu

[email protected]

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Winner Erdoğan ceketi’ tanımlamasını marka olarak düşünerek yanıt vermesi gündemde.

Pankartta yazan ‘winner ceketi’ aslında Erdoğan’ın sıklıkla giymeyi tercih ettiği kareli ceketi tanımlıyordu. O ceket, bir bakıma Erdoğan ile özdeş hale gelmiş, büyük mitinglerde o ceketleri tercih etmişti.

Tarih boyunca farklı siyasetçiler farklı kıyafet seçimleriyle adeta aynileşti.

İşte, Demirel’in fötr şapkasından Trump’ın fazla uzun kravatına kadar, özellikle sosyal medyada gündem olan o kıyafetleri sizler için derledik:

Mustafa Kemal Atatürk – Smokin ve gömleği

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün her fotoğrafı ayrı bir şıklık örneği… Smokin giydiği kareler ise modaya adeta yön veriyor. Öyle ki Atatürk’ün gömlek yakası tercihi, moda tarihine ‘Ata yaka gömlek’ olarak geçecek ve günümüzde de kullanılacaktı.

Süleyman demirel – Fötr şapka

Süleyman Demirel’in fötr şapkası bir sembol olmuştu. Karikatürleri bile onsuz çizilmezdi. Her yere şapkasıyla gider, başından hiç çıkarmaz; gidemediği resepsiyonlara bile şapkasını yollardı. Kapmak isteyenlerle çekişir; gönül almak istediğinde hediye ederdi.

Siyasete atıldığı ilk yıllarda köylülerin sesi haline gelen Demirel, kendisine kasketi daha çok yakıştırmış ama Bülent Ecevit daha önce kullandığı için ona da fötr kalmış. Demirel, fötr şapkası için “Ama ben de bir stil getirdim. Arkaya doğru ve yan kullanarak” derdi.

Ölünce tabutunun üzerine konan o şapka şimdi Antalya Muratpaşa İYİ Parti Meclis Üyesi Kamil Korkmaz’da…

Meral Akşener – Kırmızı ceket

Meral Akşener’i yıllardır takım elbiseleriyle gördük. 2018 yılında kırmızı ceket giymeye başlayan Akşener, içine giydiği beyaz gömlekle bir ‘ikon’ haline gelmişti. Katıldığı bir YouTube kanalında o kararı nasıl aldığını şöyle anlatıyor:

2018’de bir arkadaşım bana tavsiye etmişti “Mecliste hep erkek, herkes aynı giyiniyor, fark yarat” demişti. Ben de heyecanla karşılamıştım bu fikri. Kırmızı ceketler silsilesine son verdimi bıktım”

Kemal Kılıçdaroğlu – Yürüyüş ayakkabısı

Kemal Kılıçdaroğlu, 2017 yılında düzenlediği ‘Adalet Yürüyüşü’ süresince Skechers marka siyah ayakkabılar giymişti. Ankara Güvenpark’tan başlayıp İstanbul Maltepe’ye kadar süren yürüyüşte giyilen bu ayakkabılar Kılıçdaroğlu ile özdeşleşince 2022 yılında CHP’li İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekillerine bir mektup ve birer çift bu ayakkabıdan yollamıştı.

Erkan Baş – Kırmızı kazak

Katıldığı bir programda kıyafet seçimiyle eleştirilen Türkiye İşçi Partisi (TİP) lideri Erkan Baş’ın kırmızı kazağını es geçmemek gerek… Baş’ın giydiği ve bin 500 TL olduğu iddia edilen kazak tartışmaları beraberinde getirmiş, iktidara yakın isimler TİP liderini ‘kazak’ üzerinden hedef almıştı. Daha sonra katıldığı bir programda eleştirilere yanıt veren Baş şunları söylemişti:

“O kazağa bin 500 lira vermedim. Uzun zaman önce aldığım bir kazak. Fiyatı 7-8 kat artmış. Ama yurttaşın siyasetçiyi sorgulaması önemli bir kazanım. Şükürler olsun ki bizim tartışılacak tek şeyimiz kazağımız.”

Bülent Ecevit – Mavi gömlek ve kasket

Bülent Ecevit, giydiği mavi gömleklerle erkek modasına yeni bir yön vermiş ve ‘Ecevit mavisi gömlek’deyişini hayatımıza sokmuştu. Klasik gömleğin tonu hep aynı maviydi. Neden mavi gömlek giydiğini, eşi Rahşan Ecevit 2005 yılında katıldığı bir programda şöyle anlatmıştı:

“Bülent, bir kamyon kasasının üzerine çıkarak halka seslenirdi. Ben de kamyonun arkasında dururdum. Tabii Bülent konuşurken, herkes de kamyona çıkardı ve Bülent aralarında görünmezdi. Mitingtekiler aralarında, ‘Hangisi Ecevit?’ diye sorarlardı. Ben de yanlarında olduğum için (O gün Bülent mavi gömlek giymişti) ‘İşte o mavi gömlekli.’ dedim. O günden sonra Bülent hep mavi gömlek giymeye başladı. Mavi gökyüzünü, gökyüzü özgürlüğü, özgürlük de barışı temsil eden güvercini sembolize eder. Bunlar, partimizin sembolü oldular.”

Bülent Ecevit sembolü olan, adıyla anılan bir diğer aksesuar ‘kasket’ti. Süleyman Demirel’in fötr şapkaya yönlenme sebebi olan bu kasket 2013 yılında Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili’ye hediye edilen kasketi Kemal Kılıçdaroğlu da giymişti.

Ekrem İmamoğlu – Kıvrık kollar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaptığı hararetli konuşmalarda ceketini çıkarıp kollarını sıvamasıyla bir marka haline geldi. Öyle ki “İmamoğlu kolları sıvadı” başlıklı haberlerin sayısı bir hayli fazla.

Show TV’de yayınlanan Güldür Güldür programında İmamoğlu’nu canlandıran Mahir İpek, sahnede kollarını kıvırarak bu hareketin vurgusunu yapmış oldu.

Yurt dışında da modaya adını yazdıran isimler var:

Kraliçe Elizabeth – Renkli takımlar

Kraliçe 2. Elizabeth, yıllarca renkli kıyafetleri, şapkaları, taçları ve mücevherleriyle ilgi odağı oldu. Moda uzmanlarına göre kraliçe, kıyafetlerini aynı zamanda diplomasi aracı olarak kullandı. Hatta giysilerinin renkleri ve desenleriyle, diplomatik mesajlar verdi…

Donald Trump – Uzun kırmızı kravat

Kendi adına bir kravat markasına sahip olan Donald Trump’ın normale göre daha uzun kullandığı bu aksesuarı, rüzgarda savrulmaması için arkadan bantla yapıştırdığı ortaya çıkmıştı.

Justin Trudeau – Renkli çoraplar

Kanada başbakanı Trudeau ise siyasi mesajlarını, giydiği renkli çoraplarla vermeyi tercih ediyor. Özel günlere de dikkat eden Trudeau’nun çorapları dünya çapında bir üne sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Onlar Nasıl Giyiniyor… Siyaset Modası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir