Finlandiya: Rusya ile savaşmaya hazırız

Rusya ile 1340 kilometre uzunluğunda kara sonu olan Finlandiya, Ukrayna savaşı sonrası NATO şemsiyesi altına girmek istiyor.

Moskova, Finlandiya’nın adımlarını dikkatle takip ederken, Helsinki idaresi, askeri ittifakın bir modülü olarak kendini korumak istiyor.

“Sert direniş göstereceğiz”

Finlandiya Genelkurmay Başkanı General Timo Kivinen, Rusya tarafından atağa uğramaları halinde savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Onlarca yıldır mümkün Rus saldırısına hazırlandıklarını lisana getiren Kivinen, bir taarruz durumunda sert direniş göstereceklerini belirtti.

“Ukrayna güç lokmaydı, Finlandiya da o denli olacak”

İskandinav ülkesi olarak kıymetli cephanelik inşa ettiklerini anlatan Kivinen, ancak askeri donanımın yanında, Finlerin savaşmak için motive olmalarının çok kıymetli bir faktör olduğunu vurguladı.

General Kivinen, “Askeri savunmamızı sistematik olarak, Ukrayna’da yürütülen bu tıp savaş için geliştirdik. Ukrayna, Rusya için çiğnemesi güç bir lokma oldu. Finlandiya da o denli olacak.” dedi.

Geçmiş yıllarda yaşanan savaşların neticesi

Reuters’ın aktardığına nazaran, Finlandiya, doğudaki komşusuna karşı 1940’larda iki defa savaştı.

Sovyetler Birliği’ne karşı kelam konusu savaşlar sırasında yaklaşık 100 bin Finli öldü. Finlandiya, topraklarının onda birini kaybetti.

Asker sayısı ve savunma anlaşmaları

Dünyanın en keyifli ülkesi olarak bilinen yaklaşık 5.5 milyon nüfuslu Finlandiya’da 870 bini yedek olarak eğitilen asker bulunuyor. Savaş periyodu askerlerinin sayısı ise 280 bin civarında.

Finlandiya dört yeni savaş gemisinin yanı sıra Lockheed Martin ile 64 adet F-35 savaş uçağı alımı için muahede imzaladı.

Yaklaşık 2 bin insansız hava aracı sipariş etmeyi de planlayan Helsinki, öbür taraftan Rusya hududunda bariyerler inşa ediyor.


(Timo Kivinen)

Related Posts

İstanbul’da TEM Otoyolu’n zincirleme kaza: 8 yaralı

Otoyolun Sancaktepe mevkisinde Samandıra Gişeleri tarafında seyreden 34 TES 65 plakalı taksinin kaputunun açılması üzerine şoför H.Ö. frene …

Ortaköy’deki silahlı atakta 5 kişi tutuklandı

İstanbul Ortaköy’de ünlü bir cümbüş yerine giden biri bayan 3 kişi, kapıda çıkan tartışma sonrası sayıları 10’u bulan ekip elbiseli güvenlik …

Yer: Antalya… Ölen çalışanın cenazesi kalkmadan işe devam ettiler

Kepez’de bir beton firmasında çalışan Nusurettin Akçay, beton mikserinin direksiyonunda kalp krizi geçirdi. Denetimden çıkan mikser, park …

Çanakkale’de koyun- keçi panayırı

Bayramiç’in ilçesinin kapalı pazar yerinde düzenlenen 1’inci Koyun Keçi Panayırına birçok üretici ve vatandaş katıldı. Panayır, Bayramiç …

Tekne faciasının bilançosu ağırlaşıyor

Suriye açıklarında Çarşamba günü battığı belirlenen göçmen teknesindeki 77 kişinin cesedine ulaşıldı. Yetkililer ölü sayısının çok daha fazla …

Uçurumdaki cipten ‘acil durum sinyali’ alındı! Sürücüsü ölü bulundu

İlçenin Ballı Mahallesi’nde dün gece saatlerinde plakası öğrenilemeyen cipten, kaza anında otomatik olarak acil durum sistemi sinyali alan 112 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.