En çok arananlar listesindeki uyuşturucu karteli başkanı Caro-Quintero’yu ‘Max’ yakaladı

Guadalajara Karteli’nin kurucu üç başkanından biri olan ve 1985 yılında ABD’li bâtın casus Enrique ‘Kiki’ Camarena’yı azap edip öldürmekle suçlanan Rafael Caro-Quintero, Meksika’da dün Max isimli özel eğitimli bir köpek tarafından çalıların içinde yakalandı.

DHA ve Reuters’ın haberine nazaran, Meksika Donanması tarafından dün yapılan açıklamada “Meksika ve ABD Hükümetleri tarafından en çok aranan, uyuşturucu kaçakçılığı önderi olduğu tez edilen bir kişi tutuklandı” denildi. 1980’li yıllarda Meksika’nın en büyük uyuşturucu kartellerinden birini olan Guadalajara Karteli’nin kurucu üç önderinden biri ve bu kartelin altında Sinaloa Karteli’ni kuran ve yöneten Caro-Quintero’yu, Max isimli özel eğitimli bir polis köpeği çalılıkların ortasında yakaladı.

ABD’li yetkililer, Quintero’nun iadesini “derhal talep edeceklerini” açıkladı. Quintero’nun, iade gerçekleşene kadar Meksika’daki Altiplano Hapishanesi’nde tutulacağı belirtildi.

69 yaşındaki Caro-Quintero artık milletlerarası uyuşturucu kaçakçılığında değerli bir aktör olarak görülmese de, yakalanmasının sembolik kıymeti var.

2013’TE HÜR BIRAKILDI

Caro-Quintero, 1985 yılında ABD Uyuşturucu ile Uğraş Yönetimi (DEA) güvenlik gücünün kartele yerleştiği saklı bir casus olan Kiki Camarena’ya azap edip öldürmekle suçlandı ve 40 yıl mahpusa mahkûm oldu. 2013 yılında bir mahkeme, Quintero’nun cezasını kısaltarak özgür kalmasını sağladı. Karar daha sonra yüksek mahkeme tarafından bozuldu fakat Quintero kayıplara karıştı. O tarihten itibaren FBI’ın “en çok arananlar” listesinde birinci 10’na giren Caro-Quintero için tarihteki en büyük ödüllerinden biri olan 20 milyon dolarlık ödül konuldu.

MEKSİKA UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞININ ‘GODFATHER’I

FBI, Rafael Caro-Quintero hakkında hazırladığı 2018 yılında hazırladığı belgede “RCQ olarak bilinen ve Meksika uyuşturucu kaçakçılığının Godfather’ı olarak kabul edilen Rafael Caro-Quintero, 1970’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin esas uyuşturucu tedarikçilerinden biriydi” sözlerini kullanmıştı.

Caro-Quintero’nun dahil olduğu davaları araştıran FBI özel casusu Russ Ellersick ise “Caro-Quintero otuz yıl evvel muazzam bir güce sahipti ve bugün hâlâ gücü var” açıklamasını yapmıştı.

MICHAEL MANN DİZİSİNİ ÇEKTİ

DEA özel casusu Kiki Camarena’nın öldürülmesi, ABD gündeminde büyük yankı uyandırmış ve ünlü direktör Michael Mann, üç kısımlık ‘Uyuşturucu Savaşları: Camarena Hikayesi’ isimli diziyi çekmişti. Dizide Camarena’yı Steven Bauer ve Caro-Quintero’yu ise Benicio Del Toro oynamıştı.

DEA Casusu Kiki Camarena, bilinmeyen casus olarak kartelin içine girmiş, elde ettiği bilgilerle Meksika’dan ABD’ye büyük bir uyuşturucu yolunu ortaya çıkartacakken azap edilip öldürülmüş halde bulunmuştu. Caro-Quintero ayrıyeten yakın vakitlerde Narcos: Mexico dizisine de mevzu olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

İçki masasında Kur’an-ı Kerim’e saldıran zanlılar tutuklandı

26 Eylül günü sosyal paylaşım sitesine düşen ve Çiğli ilçesinde bir evde çekildiği anlaşılan görüntülerde, içki sofrasında Berke Can Çoban ve …

Filipinler’de 4 milyon dolarlık büyük ikramiyeyi 433 kişi kazandı

Filipin medyasına nazaran, Grand Lotto piyangosunda 433 kadar çok fazla sayıda kişinin “altı rakamı” birden tutturması daha evvel hiç görülmedi …

Türkiye’den ABD’nin skandal GKRY adımına tepki: İzahı mümkün değil

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ABD Savunma Bakanlığının, GKRY’ni ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet …

Bursa manzarasını izlemek istedi, canından oluyordu

Olay, saat 08.00 sıralarında Osmangazi ilçesi Demirkapı Mahallesi’nde meydana geldi. Alkollü olduğu öne sürülen Mevlüt Tiryaki, 34 DF 5368 …

Adapazarı’nda araba alev topuna döndü!

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde gerçekleşen yangın, gece saatlerinde Güneşler Mahallesi’nde bulunan Zirai Aletler Sanayi Sitesi mevkiinde meydana …

Soylu’yla ilgili ‘istifa’ savlarının akabinde Erdoğan’dan dikkat çeken ‘kabine değişikliği’ karşılığı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Fulya Kalfa moderatörlüğünde Kanal D-CNN TÜRK ortak canlı yayınında Ahmet Hakan, Hande Fırat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.