ASELSAN’ın “böcek İHA’sı” TEKNOFEST KARADENİZ’de kanatlandı

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen, TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

ASELSAN, şenlikte, geliştirdiği teknolojiler ve çocuklara yönelik aktivitelerle yer alıyor.

ASELSAN’ın “böcek İHA” olarak da isimlendirilen “mini/nano İHA” çalışmalarına yönelik teknoloji gösterimi de şenlikte sergileniyor.

“Çırpan kanatlı küçük İHA kanat çırpma mekanizması” ASELSAN ziyaretçilerinden ilgi görüyor. Geliştirilmesi ve tasarlanması tümüyle ASELSAN imzasını taşıyan sistem, sinek kuşu tipi çırpan kanatlı küçük hava araçları için geliştirildi. AR-GE kademesindeki proje sonunda düşük fark edilebilirlik özelliğine sahip, çırpan kanatlı insansız hava araçlarıyla keşif gözetleme vazifeleri yapılması hedefleniyor.

NANO İHA TEORİDEN ÜRÜNE

ASELSAN İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, AA muhabirine, bu sene TEKNOFEST’in Karadeniz’in çeşitli vilayetlerinde yapılan müsabakalarla Samsun’daki finallere geldiğini söyledi.

Yarışmaların bu yıl 16 ile yayıldığını, 600 binden fazla yarışmacının iştirak sağladığını belirten Görgün, 40 alanda 92 yarış gerçekleştirildiğini tabir etti.

Görgün, şenliğe inanılmaz bir ilgi olduğunu, her yaş bölümünden insanı alanda görmekten memnunluk duyduklarını lisana getirerek, “Okul öncesinden emeklilik çağındaki vatandaşlarımıza kadar ilgi çok fazla. Teknolojiye merak, sorulan sorular ve sorunun soruluş halinden ilgiyi çok net anlayabiliyorsunuz. Toplumumuzun savunma endüstrisini, teknolojiyi, bütün gelişmeleri takip ettiğini ve bu türlü bir platformun ne kadar büyük bir gereksinim olduğunu görüyoruz.” dedi.

Yarışma alanları, firma stantlarındaki aktivitelerle dolu dolu bir TEKNOFEST gerçekleştirildiğini vurgulayan Görgün, ASELSAN standında da 50 eser sergilediklerini bildirdi.

Görgün, sıhhat teknolojilerindeki eserleri, insansız kara aracı Aslan üzere bir dizi teknolojiyi tanıttıklarını belirterek, birinci sefer sergilenen ya da evvelki fuarlarda ilgi odağı olan eserlerle TEKNOFEST KARADENİZ’de yer aldıklarını tabir etti.

Nano İHA konusunda teori geliştirme ve eserleştirme uğraşları olduğunu lisana getiren Görgün, bu hususta geldikleri kademeyi da ortaya koyduklarını söyledi. Görgün, şöyle konuştu:

“Hedeflerimiz büyük. Spesifik olarak nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı şu anda paylaşmayayım. Zira teorisinden başladığımız, birinci uygulamasını geliştirdiğimiz ve bunların bir kısmını sergilediğimiz eserler. Bunlarla ilgili sensörleri ve bunun için oluşturduğumuz küçük platformları, ürettiğimiz tüm algılayıcı sistemleri bu boyuta sığdırabilecek çalışmalarla devam edeceğiz. Bu türlü olduğunda kullanım alanları çok farklılaşabilecek. ASELSAN’da bölüm başkanlıklarımızın altındaki AR-GE merkezimizin dışında genel AR-GE İdaresi Genel Müdür Yardımcılığımızın çalıştığı alanlardan bir tanesi.”

YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜSLE TEKNOLOJİ FESTİVALİNE

Haluk Görgün, ASELSAN’ın Samsun’da yürüttüğü “akıllı şehircilik” uygulamalarına ait soruya karşılık, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile bu istikamette çalıştıklarını, ASELSAN ve TEMSA iş birliğinde üretilen elektrikli otobüslerin kentte kullanıldığını belirtti. Görgün, şunları kaydetti:

“Otobüsler TEKNOFEST boyunca ağır formda kullanılıyor. Hem halkın hem mahallî idarenin memnuniyetini arkadaşlarımız tabir ediyorlar. Bununla birlikte Samsun’da akıllı kavşak idaresi, akıllı şehircilik uygulamalarıyla ilgili çalışmalarımız var, onları da vakit içinde devreye alıyor olacağız, trafik, kavşak idaresi kısımları devrede. Bu manada Samsun’da bulunmak, bunları deneyim etmek de bizim için değerli.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Altın fiyatları süratli yükselişte! İşte sebebi…

Küresel iktisat enflasyonla çaba ederken merkez bankaları enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarına gidiyor. Bilindik siyasetleri uygulayarak …

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 106 bin mükellef riskli kabul edildi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Risk Analizi Genel Müdürlüğünün veri analitiği çalışmaları kapsamında, gıda sektöründe faaliyet gösteren …

EPDK elektrikte lisanssız üretim yönetmeliğini değiştirdi

Yeni alınan karara nazaran, birden fazla tüketim tesisi için bölgesinin dışında da üretim tesisi açmak yetkisi tanındı. Enerji Piyasası …

Bartın’dan İzmir’e palamut sevk ediliyor

Karadeniz’de avlanan balıkçıların ağları palamutla dolmaya devam ediyor. 1 Eylül’de ‘Vira Bismillah’ diyerek Karadeniz’e açılan balıkçılar …

‘Sterlin patladı’ sözleri Bloomberg’e haber oldu: ‘Erdoğan bile eleştiriyor’

ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’nin para birimi sterlindeki büyük değer kaybına ilişkin …

Bakan Nebati ‘bütçeye tesiri sınırlı’ demişti: KKM’nin gerçek maliyeti 150 milyarı aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün yaptığı konuşmada Kur Muhafazalı Mevduat’ın (KKM) bütçe üzerindeki tesirinin sonlu olduğunu ileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.