Araç sahipleri dikkat! Son gün 1 Ağustos

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve gelir vergisinin bu yıla ait ikinci taksiti için ödemelerin 1 Ağustos Pazartesi gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.

MTV ÖDEMELERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

MTV ödemeleri, GİB’in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden yahut GİBMOBİL uygulamasıyla taşınabilir telefonlardan ödenebilecek.  Mutabakatlı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve öbür ödeme yolları ile ödeme mümkün olacak.

Ödemeler ayrıyeten mutabakatlı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve taşınabilir bankacılık gibi), PTT işyerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek.

MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” kısmından şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına yalnızca plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler.

Ödemeler için son gün 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığı için) olarak belirlendi.

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV meblağları, 2021 yılı için belirlenen yüzde 36,20’lik yine değerleme oranı yerine, 197 sayılı Kanun’un 5, 6 ve süreksiz 8’inci unsurunda belirtilen tarifelerdeki taşıtlar için yüzde 25 olarak tespit edildi.

Buna nazaran, 1-3 yaş arabaların 2022 yılındaki MTV’si, motor silindir hacmi 1300 santimetreküp ve aşağısında olanlar için taşıt bedellerine nazaran 1313 lira ile 1576 lira ortasında değişmekte.

Tıpkı yaşta, motor silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp arabaların vergisi de 2 bin 287 lira ile 2 bin 746 lira ortasında olacak.

4001 santimetreküp üzerinde motor silindir hacmine sahip arabaların vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 lira ortasında olacak.

Motosikletlerde ise 1-3 yaş aralığındakilerin MTV’si silindir hacmine nazaran 245 lira ile 3 bin 168 lira ortasında değişirken, yıllık vergi fiyatı 1-6 yaş minibüslerde 1570 lirayı, birebir yaştaki 25 bireye kadar otobüslerde 3 bin 965 lirayı, azami tartısı 1500 kilograma kadar olan kamyonet, kamyon ve gibisi araçlarda 1408 lirayı buluyor.

Related Posts

WhatsApp’a gelecek yeni özellikler muhakkak oldu

Dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ismini Meta …

Kraliçe’nin tabutunu görmek için toplananların oluşturduğu dev kuyruk, uzaydan böyle görüntülendi

Kraliçe II. Elizabeth’in bugün düzenlenen cenaze töreni öncesinde Westminster Sarayı’nda bekleyen tabutunu görmek için oluşan kuyruk o kadar …

Müjde! Motorine dev indirim yolda!

Ülkemizde otomobil sahibi olmak kadar ona binmek de zorlaştı. Son dönemlerde artan benzin ve motorin fiyatları, tüketicileri zor durumda …

Büsbütün elektrikli Jeep Racon, 2024’te geliyor

Son yıllarda araba üreticileri, elektrikli araç modellerine dev yatırımlar yapmaya devam ederken, birçok marka gelecek yıllarda içten yanmalı …

Samsung, Kayıp Cihazları Bulmayı Kolaylaştıran SmartThings ile HCA Standartlarına Öncülük Ediyor

Samsung, 2-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen IFA 2022’de Home Connectivity Alliance (HCA) konferansında SmartThings aracılığıyla etkileşimli …

iPhone 14 modelleri bu akşam tanıtılacak

Apple, daha evvel iPhone 14 tanıtım tarihini 7 Eylül olarak açıklamıştı. Beklenen gün geldi ve şirket, bu akşam TSİ 20.00’de düzenleyeceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.