Antalya’da yabancılar kiralarını ödemeden kaçıyor

Türkiye genelinde konut fiyatları ve kiraları arttı. Fakat bu yüksek kiraların tertipli olarak ödenmediği de gelen bilgiler ortasında yer alıyor.

Piyasaya konut sahiplerinin yaşadıkları bu mağduriyetten dolayı kiraları düşüreceklerine dair beklentisi hakim.

Antalya’da ise Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle daha büyük bir göç kelam konusu oldu. Antalya içinde oturan konut sahipleri kırsala taşınarak konutlarını gelen yabancılara yüksek bedellerle kiraladılar.

“Adliyeler yüksek kira davalarıyla dolu”

Antalya Emlak Komitecileri Odası Lideri İsmail Çağlar, kendi kentlerinde yaşananları, “Ev sahiplerine ‘yanlış yapıyorsunuz, bu fiyatlar bu kadar olmaz’ dediğimiz halde fahiş fiyatlara konutlarını kiraya verdiler. 5-6 ayın sonunda bu fiyatlar bugün gerilere çekildi, olması gereken fiyatlara geldi ve şu anda balon patladı. Hasılı şu anda adliyelerde daima kiralıklarla ilgili mahkemelerle boğuşuluyor.” formunda özetledi.

“Fahiş fiyatlara verilen kiralık meskenlerde, ödeme sorunu baş gösterdi”

Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlara verilen kiralık konutlarda, ödeme sorunu baş gösterdi. Fazla kira fiyatı verdiklerini öğrenen yabancılar ya kira vermez ya da indirim beklerken, birçok konut sahibinin mahkemelik olduğunu söz eden İsmail Çağlar, “5-6 ayın sonunda bugün yüksek fiyatlar gerilere çekildi. Olması gereken fiyatlara geldi şu anda ve balon patladı. Adliyelerde daima kiralıklarla ilgili mahkemelerle boğuşuluyor.” dedi.

Antalya’da 2-3 bin olan konut kiraları 20 ile 30 bin liraya çıkmıştı

Özellikle kıyı bölgelerindeki kira bedelleri astronomik fiyatlara yükseldi. 2-3 bin olan konut kiraları 20 ile 30 bin lira ortasında değişen fiyatlara ulaştı. Başta yerleşik yaşayan yabancılar, gelen yabancılara fahiş fiyatlardan ya konutlarını kiraya verdi ya da aracılık yapıp öteki konutları tutmalarını sağladı.

“Mağduriyetler başladı”

Birkaç ay evvel çok büyük getirisi olan bu kiralama işi son günlerde ise mağduriyet oluşturmaya başladı. Olması gerekenin 10-20 katı yüksek fiyattan mesken kiraladıklarını öğrenen yabancılar kiracıların kira bedellerini ödemeden ya kent değiştirdikleri ya da ülkelerine döndükleri belirtildi.

“Yabancı, yabancıyı kandırdı”

Pandemi devrinde Antalya’da inşaatların durma noktasına gelmesine karşın kente tüm dünyada göçlerin devam ettiğini belirten Çağlar, “Dünyada ve Türkiye’de birçok vilayetten kentimize göç var. Fiyatların esas artmasının sebebi arz ve taleptir. Lakin maalesef konut yapacak yerlerin azalması, bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşından sonra oradaki beşerler Antalya’ya geldi. Buraya yerleştiler ve zenginleri birden fazla konut satın aldı. Aldıkları meskenleri kendi lisanından, dininden, ırkından insanlara fahiş fiyatlara kiraya verdiler. Bunun sonucunda fiyatlar arttı.

Yabancılar kirayı artırınca Türk vatandaşları da onları takip etti

Bunu gören Türk vatandaşları da ‘Benim mesken neden 2 bin lira, onunki niçin 30 bin lira diye diyerek fiyatları arttırdılar.” dedi.

“Balon patladı”

Fiyatların arttırılmaması noktasında tüm emlakçıları ve mülk sahiplerini uyardıklarını hatırlatan Çağlar, “Ev sahiplerine ‘Yanlış yapıyorsunuz, bu fiyatlar bu kadar olmaz’ dediğimiz halde fahiş fiyatlara konutlarını kiraya verdiler. 5-6 ayın sonunda bu fiyatlar gerilere çekildi. Olması gereken fiyatlara geldi şu anda ve balon patladı.

Bunu biz vaktinde söylemiştik. Eski rakamlarına düşmez lakin 4-5-6 bin fiyatlarında meskenler seyreder.” diye konuştu.

“Fiyatlar çok düşmez, olağan seyrine girer”

Türk vatandaşlarından evvel yurt dışından gelen mülk alan ve burada yerleşik yaşayan yabancıların, vatandaşlarına fahiş fiyat uyguladığını aktaran Çağlar, “Yerleşik yaşayanlar, savaş bölgesinden gelenleri kandırdı, dolandırdı. Artık onlar da öğrendi kandırıldıklarını. ‘Ben 6 ay ödemişim aslında bir iki yıllık fiyat ödemişim, para vermiyorum’ diyor. Bu durumlar başladı. Birebir apartmanda yan yana olan dairelerin biri 3 bin liraya, başkası 30 bin liraya kiraya verildi. Bunun bir ortası olması lazımdı. Yabancı kiracılar bunu öğrendi ve durum patladı. Bundan sonra balonun bir daha şişeceğine inanmıyorum. Olağan seyrinde yıllardır gittiği üzere gideceğini kestirim ediyorum. Antalya’da fiyatlar çok da aşağı düşmeyecektir, olağan seyrinde devam edecektir. Olağan bir düzeyde gitmesi lazım.” dedi.

“Böyle olacağı belliydi”

Ev sahiplerine bu fahiş kiralar noktasında daima telkinlerde bulunduklarını hatırlatan Çağlar, “Azı bulmadan birçok bulamazsın. Bu beşerler birden çoğa tamah edince elindekinden de oldu. Artık zorla insanları dışarı çıkaramıyorsunuz. Kiracıların hakları çok şu an, çıkaramayınca mağdur oluyorsunuz. Evvelce kiracıydı, artık mesken sahipleri mağdur oldu ancak kendileri istedi. Biz bu mevzuda uyardık. Enflasyona nazaran olması lazım, 3 bin liralık meskeni 30 bin liraya verdiler, yazıktır günahtır. Olacağı muhakkaktı.” sözlerine yer verdi.

Related Posts

‘Sterlin patladı’ sözleri Bloomberg’e haber oldu: ‘Erdoğan bile eleştiriyor’

ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’nin para birimi sterlindeki büyük değer kaybına ilişkin …

Bakan Nebati ‘bütçeye tesiri sınırlı’ demişti: KKM’nin gerçek maliyeti 150 milyarı aştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün yaptığı konuşmada Kur Muhafazalı Mevduat’ın (KKM) bütçe üzerindeki tesirinin sonlu olduğunu ileri …

Son Dakika… Bakan Alim’den taban fiyat açıklaması: ‘Aralık geliyor…’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Temmuz 2022’de yaptığı açıklamada, taban fiyata yaklaşık yüzde 30 artış yapıldığını açıklamıştı …

Cumhurbaşkanı Erdoğan davet yaptı: Fiyatları yarı yarıya düşürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara Polatlı’da bir un fabrikası 10 gün boyunca 600 liraya satılan 50 kiloluk unu 350 …

Rusya’da bütçenin 2023’te 3 trilyon ruble açık vermesi bekleniyor

Ukrayna ile savaş halinde olun ve bu durumdan tüm iktisadı etkilenen Rusya’nın bütçesi ile ilgil öngörü açıklandı. Rusya Başbakanı Mihail …

Libya’nın konut geliştiricileri Türkiye’ye geliyor

Urbanexpo Forum, Libya İskan ve İmar Bakanı Müh. Abubaker Ghawi, Libya Ticaret Odaları Genel Birliği Başkanı Mohamed Raed’in katılımıyla 3-4 Ekim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.