9 yaşındaki Azra şarkı yazdı, Yaren leylek ile Adem amca da klipte oynadı

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri ağında temsil eden tek köy olan Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı leylek köyü Eskikarağaç’ta yaşanan balıkçı Adem Yılmaz ile Yaren leyleğin dostluğu milyonlar tarafından ilgiyle takip edilen hikâyeye dönüştü.

Geçen 12 yılda her göç zamanı geldiği köyde Adem Yılmaz’ın kayığına konan Yaren, köylüler tarafından sevinçle karşılanırken, Yaren leylek ve Adem amcanın hikayesi doğaseverler tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

2019 yılında Karacabey Belediyesi’nin katkılarıyla yönetmen Burak Doğansoysal tarafından hikaye, filme alındı ve Prag Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

YAREN’İN YUVASI CANLI YAYINLA İZLENEBİLİYOR

Yaren leylek ve Adem amcanın hikayesi, köyde turizm hareketliliğini de beraberinde getirdi. Hikayeyi duyan ve leyleği yakından görmek isteyen doğaseverler, her yıl Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Leylek köyü Eskikarağaç’ı ziyaret ediyor.

Adem amca ve Yaren’i görmeye gelenler arasında Ata Demirer, Aslıhan Gürbüz, Yıldıray Şahinler gibi ünlü isimler de yer aldı.

Karacabey Belediyesi, Yaren leylek ve eşinin bulunduğu yuvanın internet üzerinden 7 gün 24 saat canlı yayın ile izlenebilmesi amacıyla www.yarenleylek.com sitesini de devreye aldı. Böylelikle Yaren leylek kendisini merakla bekleyenler tarafından takip edilebiliyor.

“HER AKŞAM HİKAYEYİ ANLATTIM”

Yaren leylek şimdi de adına yazılan bir şarkı ve her yıl rotasında yer alan Eskikaraağaç’ta çekilen kliple ölümsüzleşti. Şarkının söz yazarı ise babasının anlattığı Yaren leylek hikayesi ile uykuya dalan Azra Gülce Altıntaş…

Kızıyla kamera karşısına geçen metin yazarı Samet Altıntaş  şarkının hikayesini şu sözlerle anlattı:

“Annem Gölyazı köyünde doğdu. Yani bir yanımız Uluabat Gölü’nden. Azra, babaannesinin köyüne sık sık gidiyordu ve orada sandala da biniyordu. Sonra komşu köy olan Eskikarağaaç’ı da leylek köyü diye duymaya başladık. Azra, leylek köyüne ilk geldiğinde 4 yaşındaydı. Adem amca ile Yaren leylek hikayesini her akşam ona yatmadan anlatırdım. Azra bu hikayeyle büyüyünce ve köyü de görünce bu hikayeye söz yazdı. Ben de gitarla ona eşlik edince böyle bir şarkı çıktı. ‘Leylek Köy’ şarkısını Azra ile biz böyle yaptık.”

ADEM AMCA: ÇOK DUYGULANDIM

‘Leylek Köy’ adı verilen şarkının klibi de hikayenin geçtiği yer olan Eskikaraağaç’ta çekildi.

Yaren leylek, Adem Yılmaz ve muhtar Rıdvan Çetin’in de oyuncu olarak yer aldığı klibin yönetmen koltuğunda ise Adem amca ile Yaren leylek hikayesini kamuoyuna duyuran yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş yer aldı.

Adem Yılmaz, duyduğu mutluluğu “Gerçekten çok duygulandım. Azra kızımızın böyle bir şarkı söylemesi, Samet hocamızın ona eşlik etmesi beni çok mutlu etti. Onlara çok teşekkür ediyorum” sözleriyle ifade etti.

Şarkının sözleri şöyle:

Bahar geldi yine sen de gelince,
Çiçekler açar hep leylek köyünde
Yaren geldi yine, kondu sandala
Adem amca hadi, balık tutsana
Meşaleler yanar akşam oldu mu
Sen hiç göçmen leylek oldun mu?
Bir masala inanıp hayal kurdun mu?
Kanatlarını takıp uçtun mu?
Yaren gözüktü gökyüzünde
Koşun çocuklar koşun leylek köyüne (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir